Sclavie modernă în Giurgiu: Moldoveni obligaţi să trudească gratis la o fermă

Un bărbat din Giurgiu a obligat mai multe persoane să muncească la ferma lui fără să le plătească. Mai mult, sclavii moderni erau sechestraţi pe proprietatea bărbatului şi puşi la munci înjositoare, potrivit România TV.
Iulian Tudor
27 sept. 2013, 12:21
Sclavie modernă în Giurgiu: Moldoveni obligaţi să trudească gratis la o fermă

Oamenii forţaţi să muncească pe gratis erau aduşi din Republica Moldova. Bărbatul care i-a cumpărat îi punea la munci grele, întrucât el avea o fermă, iar oamenii trebuiau să dea de mâncare la animale şi să facă curăţenie în grajduri.

Procurorii DIICOT care au descins la ferma suspectului au eliberat trei persoane şi l-au reţinut pe proprietar. El este acuzat de sclavie modernă şi trafic de persoane.

Anchetatorii spun că prin acest calvar au trecut zeci de oameni aduşi din Republica Moldova şi exploataţi până la extenuare. Procurorii au cerut arestarea preventivă a suspectului pentru 29 de zile.

Decizia va fi luată de judecătorii de la Tribunalul Bucureşti.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
„Du-te în China!” Vali Crețu, conflict exploziv cu Garita la antrenamentul FCSB. Gigi Becali a povestit totul: ”Dacă îi dădea o palmă, îl făcea una cu pământul”
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce înseamnă când aplicația meteo arată „calitatea aerului nesănătoasă”. Când ar trebui să eviți să stai afară
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Ea este doctorița moartă în accidentul din Târgu Jiu! Traversa strada atunci când a fost lovită de o mașină
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Anunț major pentru România. Rusia atacă instalaţiile de energie electrică
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat