Sclavie modernă la un mare magazin de fashion prezent și în România. Angajații se plâng că sunt cronometrați când merg la toaletă: „Se simte ca o închisoare”

Magazinele din Suedia care aparțin unui mare lanț de fast fashion, prezente și în mall-urile din România, au reușit să-și exaspereze angajații din cauza regulilor stricte.
Filip Stan
29 mai 2024, 23:32
Sclavie modernă la un mare magazin de fashion prezent și în România. Angajații se plâng că sunt cronometrați când merg la toaletă: „Se simte ca o închisoare”
Angajații unui mare magazin de modă se plâng de condițiile impuse de conducere

Condițiile de muncă din magazinele Zara din Suedia au fost descrise ca fiind oribile de către 39 actuali și foști angajați. În cadrul emisiunii TV 200 Seconds, angajații au vorbit despre cum sunt tratați de conducere.

„Uneori se simte ca o închisoare”, a declarat un angajat pentru Aftonbladet.se, descriind cum pauzele la toaletă sunt programate și că angajații sunt forțați să stea nemișcați toată ziua.

Citește și: Joburi cu salariul afișat, după impunerea directivei europene. Zeci de mii de posturi disponibile își așteaptă angajații

Picătura care a umplut paharul se referă la mersul la baie și restricțiile mersului la toaletă.

„Ne cronometrează; dacă petrecem mult timp în toaletă, ne urmăresc și verifică. Apoi stau afară și spun: „Ai fost la toaletă de câteva ori deja, ce se întâmplă?”, spune un alt angajat.

Potrivit investigațiilor jurnaliștilor suedezi, compania reduce salariile, obligă femeile însărcinate să lucreze prea mult și manipulează contractele și vacanțele. Mai mult, managerii au dat afară oamenii de îndată ce existau suspiciuni că o angajată e însărcinată, sau cineva e bolnav sau a făcut vreo greșeală, spune un fost angajat.

După articolul din presa suedeză, compania a trimis un email către 200 Sekunden, în care spune că politica „este ca magazinele Zara să nu aibă liste de toalete”. Dar mai târziu în e-mail se spune că Zara trebuie uneori „să comunice cu angajații noștri despre pauzele de toaletă”, iar „un astfel de dialog” trebuie să fie respectuos, dar că „pot apărea abateri în modul în care este comunicată politica de toaletă”.

Citește și: Locul de muncă plătit cu peste 2.000 de euro! Angajații sunt bonusați dacă nu fumează

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Fata lui Mircea Rednic, distrusă de durere la cinci zile de la tragedia care a lovit familia: „Încă te aștept!”
Capital.ro
Pensii 2026. Pensionarii pot primi mii de lei în plus de la stat. Ce bani se acordă automat
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Trump anunță un nou teritoriu american! Decizia președintelui SUA
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat