Şcoli ÎNCHISE în România. Ministrul Educaţiei anunţă până când mai stau acasă elevii

Ministrul Educaţiei a anunţat că elevii vor rămâne acasă cel puţin până la jumătatea lunii mai. Monica Anisie exclude categoric varianta îngheţării anului şcolar, iar în privința evaluării naționale și a bacalaureatului, Anisie a spus că va anunța soluțiile în cursul acestei săptămâni.
Alina Costache
06 apr. 2020, 16:39
Şcoli ÎNCHISE în România. Ministrul Educaţiei anunţă până când mai stau acasă elevii

Ministrul Educației a spus că după 21 aprilie, când se termină vacanța de primăvară, elevii vor continua să învețe de acasă până cel puțin în 16 mai, atunci când expiră starea de urgență în România.

„Cel mai important este ca elevii și profesorii să fie în siguranță, sănătatea lor este cea mai importantă”, a afirmat Monica Anisie, potrivit Hotnews.ro.

Ministrul a precizat că momentul redeschiderii școlilor va fi decis de către Comitetul pentru Situații Speciale de Urgență, iar măsurile pe care le va lua în privința examenelor naționale și a desfășurării acestora vor fi anunţate în cursul acestei săptămâni.

„Noi ne uităm și la ce au făcut celelalte țări. Sunt însă foarte multe țări – Estonia, Ungaria, Luxemburg, de exemplu- care nu au luat încă nicio decizie. Săptămâna aceasta vom anunța soluțiile la care ne gândim și pe care le luăm și în funcție de evoluția pandemiei de coronavirus. Dar sub nicio formă nu se va îngheța anul școlar”, a declarat pentru HotNews.ro Monica Anisie.

Ministrul a mai spus că săptămâna viitoare va avea o întâlnire online cu ceilalți miniștri ai Educației din țările Uniunii Europene, care vor discuta soluțiile la care s-au gândit.

Reamintim că în România, școlile sunt închise din 11 martie.

Citeşte şi Ce se întâmplă cu anul şcolar, anunţ oficial despre reluarea cursurilor în mai

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Cât de mult a crescut averea lui Rinat Ahmetov de la începutul războiului cu Rusia. Miliardarul, cu care Mircea Lucescu a făcut perfomanțe uriașe, a dat o mare lovitură în doar 12 luni
Capital.ro
Permis de conducere pierdut sau furat. Situația în care șoferii primesc doar adeverință. Ce trebuie să faceți pentru un nou document
Playtech.ro
Cum îți dai seama că moarea e bună. Semnul care arată că varza e reușită
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Incredibil ce detaliu important au ignorat cei de la cabinetul stomatologic unde s-a stins fetița de doi ani! Mesajul care răstoarnă investigațiile
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare. Graficul complet și cum se depune cererea pentru pensie
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume