Scrisoare deschisă a medicilor din linia întâi a luptei împotriva coronavirus. „Vrem să rămânem medici, nu gardieni, nu poliţişti”

Cinci medici din România au transmis o scrisoare deschisă în care cer sindicatelor din sistem, dar şi Colegiului Naţional al Medicilor luare unei poziţii oficiale cu privire la noua lege privind carantinarea şi izolare, care va ajunge sâmbătă la Senat pentru votul final. Cadrele medicale sunt nemulţumite de modul în care a fost conceput proiectul iniţiat de Guvern, menţionând că sunt nevoite să accepte detaşarea fără acordul lor.
Romania TV
10 iul. 2020, 18:50
Scrisoare deschisă a medicilor din linia întâi a luptei împotriva coronavirus.

Semnatarii scrisorii sunt Dr. Livia Davidescu, Dr. Manuela Predilă, Dr. Alina Martău, Dr. Bogdan Lăzescu şi Dr. Albert Claudiu. Medicii sunt revoltaţi pe motiv că îi va obliga să ia decizii care privesc libertatea şi bunurile pacienţilor, conform Mediafax.

Textul integral al scrisorii trimise de cei cinci medici

„Suntem, azi, într-un moment cu totul aparte în care asistăm la încercarea limitării libertăţii prin elaborarea unei legi nedrepte.

În care medicii sunt obligaţi să ia decizii în privinţa libertăţii şi bunurilor pacienţilor.

În care medicilor li se impune să accepte ca toţi copiii minori ai celor carantinaţi, deci şi proprii copii dacă se vor afla în această situaţie, să fie preluaţi de Asistenţa socială.

În care medicii sunt obligaţi să accepte detaşarea fără acord, oriunde doreşte o autoritate a statului. Departe de familie, de oricine are nevoie de serviciile lor medicale.

Suntem medici, nu gardieni, nici poliţişti, nici magistraţi să putem decide privarea de libertate şi de bunuri.

Suntem doar medici pentru pacienţii noştri.

Şi aşa vrem să rămânem.

Asta e menirea noastră, să îngrijim şi să vindecăm.

Nu putem face asta, daca o lege, în loc să ne protejeze drepturile, ne vulnerabilizează şi lasă „poarta” deschisă abuzurilor…pentru noi şi pacienţi deopotrivă.

Legea este pentru noi toţi.

Legea protejează pacienţii asimptomatici cu COVID-19, care nu pot fi constrânşi să fie internaţi, carantinaţi, izolaţi, fără consimţământul lor.

Pentru că e anticonstituţional.

Legea protejează şi pacientii cu afecţiuni psihice ce nu pot fi internaţi decât cu consimţământul lor.

Pentru că e anticonstituţional.

Dar e Constituţional să aplici alt regim medicilor? Întregului personal medical?

Corpul medical ţine piept îmbolnăvirilor de Covid-19 de aproape 4 luni.

Fără nicio ezitare.

Tocmai de aceea, încălcarea drepturilor cetăţeneşti, prin adoptarea unor măsuri abuzive, îndreptate împotriva corpului medical nu sunt justificate nici legal, nici epidemiologic, şi, mai cu seama, în niciun caz, moral.

Drepturile noastre sunt drepturile tuturor. şi reciproca e perfect valabilă.

Înainte de a fi medici, suntem cetăţeni ai acestei ţări, cu drepturi egale.

Singura resursă pe care s-a bazat necondiţionat şi fără limite sistemul sanitar a fost resursa umană.

Medici şi asistente, infirmiere şi îngrijitoare, brancardieri, personal sanitar şi auxiliar, au fost la datorie.

Ei au putut rezista, în plină pandemie, în costume de protecţie la 38 de grade, în cabinete, săli de operaţii, saloane de pacienţi, UPU, ATI, în laboratoare, săli de CT, în ambulanţe.

Tineri sau mai puţin tineri, sănătoşi sau mai puţin sănătoşi, oamenii în halate albe au rezistat.

Nu au făcut pasul înapoi.

Autorităţile au raportat 3.355 de cadre nedicale infectate, în aproape 4 luni de pandemie..

Dacă după 4 luni nu există un număr enorm de decese cauzate de Covid-19 , asta se datorează în primul rând eforturilor lor de multe ori dincolo de limita posibilului.

Ei au putut. Nu au spus „atât s-a putut”, precum Statul Român, de 30 de ani incoace.

Sintagma aceasta nu caracterizeazî personalul medical.

Datorită nouă, oamenilor săi, supravieţuieste sistemul.

Cu toate problemele sale, generate de lipsa de viziune a politicienilor.

Sistemul sanitar din România este cel mai slab din întreaga Uniunea Europeană.

Nu o spunem noi, o spun Rapoartele Uniunii Europene de trei ani incoace.

Suntem pe ultimul loc la cheltuielile alocate pentru Sănătate, având sistemul cel mai prost finanţat.

De 30 de ani încoace, nu s-au găsit resuse.

Şi nu avem doar o lipsă acută de fonduri, dar şi de legi.

Nu avem legi sanitare care să umple vidul legislativ fără precedent. Fără definiţia actului medical, a gărzii, a carantinării, izolării.

De 30 de ani nu s-a construit nici un spital nou, funcţional, din fonduri publice, cu exceptia celui din Mioveni.

Nu s-a putut mai mult, ştim.

Noi, ca şi corp profesional am putut întotdeauna. Chiar cu pretul vieţii sau al sănătăţii noastre.

Solicităm tuturor celor care reprezintă profesia luarea de pozitie oficială, neîntârziat.

Este obligaţia celor ce ne reprezintă, a Colegiului Naţional al Medicilor, a sindicatelor reprezentative pe ramură, a tuturor asociaţiilor profesionale ai căror membri suntem prin lege.

Nu vrem privilegii, vrem doar respectarea drepturilor fundamentale ale noastre şi ale pacienţilor noştri.

Dar nu vrem să ne transformam în ceea ce nu dorim să fim.

Vrem să rămânem MEDICI.

Semnatari:

Dr. Livia Davidescu, SCJU CRAIOVA, Dr. Manuela Predila, Maternitatea Bucur Bucuresti, Dr. Alina Martau, UPU Piteşti, Dr. Bogdan Lazescu, SCJU Tg Mures, Dr. Albert Claudiu, SCJU Miercurea Ciuc”.

Rezultate COVID-19 la 10 iulie în România. Bucureşti, Argeş şi Braşov, în topul judeţelor cu cele mai multe cazuri noi

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Vești excelente din cantonamentul lui Dinamo! Un jucător important a revenit și s-a antrenat sub comanda lui Nuno Campos. Update
Capital.ro
Se schimbă pensionarea pentru femei din iulie. Vârsta crește din nou, iar regulile pentru pensia anticipată sunt diferite
Playtech.ro
Primele perle de la Evaluarea Națională 2026. Răspunsurile care au stârnit amuzamentul profesorilor
Adevarul
Scenariul alegerilor anticipate prinde contur. Un fost judecător CCR explică mecanismul de dizolvare a Parlamentului
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
România nu îndeplinește criteriile pentru aderarea la zona euro. Anunțul Comisiei Europene. Cine mai face parte din listă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?