Se înfiinţează Muzeul Holocaustului şi Istoriei Evreilor, la Bucureşti. UNDE va funcţiona

Consilierii generali au aprobat în cadrul şedinţei de joi proiectul de hotărâre prin care imobilului situat în str. Lipscani nr. 18 – 20, sector 3, va fi dat în administrare Institutului Naţional pentru StudiereaHolocaustului din România "Elie Wiesel" în vederea realizării unui Muzeu de Istorie a Evreilor din România.
Cristina Macuc
29 sept. 2016, 13:26
Se înfiinţează Muzeul Holocaustului şi Istoriei Evreilor, la Bucureşti. UNDE va funcţiona

Holocaustul este o pagina neagra a istoriei mondiale, iar Bucurestiul va arata, prin crearea acestui muzeu, ca sta in puterea oamenilor de azi si de maine sa mearga mai departe, dar sa nu uite ce nu mai poate fi schimbat: suferintele prin care au trecut copiii, femeile si barbatii evrei.

„Sustin necesitatea realizării la Bucuresti a Muzeului Holocaustului si Istoriei Evreilor, pentru ca astfel vom demonstra lumii ca romanii nu-si uita istoria, iar partile sale intunecate trebuiesc reamintite mereu generatiilor viitoare, pentru ca tragediile petrecute sa nu se mai repete. Prin acest proiect vom pune la dispozitia Institutul Naţional pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel” spatiul din Str. Lipscani nr. 18-20, sector 3. Institutul National pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel” a fost desemnat de Guvernul Romaniei să coordoneze activitatea înfiinţării muzeului. Muzee similare au
fost organizate la Berlin, Varşovia şi Moscova, acestea contribuind semnificativ la conturarea unei identităţi competitive a localităţilor respective. In perioada martie 2016 – martie 2017 România deţine Preşedinţia Alianţei Internaţionale pentru Memoria Holocaustului (IHRA), printre obiectivele principale ale acestui mandat fiind dezvoltarea de proiecte educaţionale şi memoriale privind istoria evreilor din perioada
celui de-Al Doilea Război Mondial”, a declarat Gabriela Firea, primarul general al Capitalei. 

Va fi un semnal de normalitate, de intelegere a valorilor umane, de democratie si, nu in ultimul rand, de reparatie.

CITEŞTE ŞI Gabriela Firea: Susţin înfiinţarea la Bucureşti a unui Muzeu al Holocaustului şi al istoriei evreilor

Instituţia va avea mai multe funcţiuni specifice unui muzeu modern: expoziţii permanente, temporare, depozitarea de artefacte, organizarea de acţiuni educaţionale, culturale, activitate administrativă.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Igor Cuciuc a încercat să își dezgroape fiica! Momente cumplite pentru familia artistului
Fanatik.ro
Cum a contribuit Rinat Ahmetov la protecția Ucrainei, României și a țărilor din estul Europei. Suma uriașă de bani donată
Capital.ro
Călin Georgescu premier și AUR în Guvern. Ilie Bolojan, nevoit să explice totul: Când ai un drum greu, faci eforturi
Playtech.ro
Amenzi pentru depăşire pe linia continuă. Ce scrie în Codul Rutier în 2026, situaţii explicate de poliţişti
Adevarul
Scena politică se redesenează: AUR câștigă, USR pierde, PSD joacă periculos
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ciprian, un român de 40 de ani, și-a găsit sfârșitul în Germania, în timp ce se afla pe motocicletă: „Ai lăsat în urmă pe iubitul tău fiu..”
iamsport.ro
Prunea a început să plângă după ce a văzut ce a pățit apropiata sa la TV: ”Nu se poate! Fata asta e ceva incredibil”
MediaFlux
Incident violent într-un avion Wizz Air în timpul zborului! O femeie, agresată de o mamă cu doi copii după o ceartă. Poliția a intervenit la aterizare
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara