Se pregăteşte „debarcarea” lui Trump. Democraţii îi cer Pentagonului să-i furnizeze documente

Aleşii democraţi care efectuează ancheta în cadrul procedurii de destituire a lui Donald Trump au cerut luni Pentagonului şi biroului de buget al Casei Albe să le pună la dispoziţie documente privind afacerea ucraineană, relatează AFP, citată de Agerpres.
Iulian Tudor
07 oct. 2019, 19:56
Se pregăteşte

Aceste documente, pe care ei cer să le primească până la 15 octombrie, sunt „necesare” pentru a ancheta asupra „motivelor din spatele deciziei Casei Albe de a suspenda un ajutor militar crucial pentru Ucraina, care a fost autorizat de Congres pentru a lupta împotriva agresiunii ruse”, explică, într-un comunicat, preşedinţii democraţi ai celor trei comisii care efectuează ancheta în Camera Reprezentanţilor.

Opoziţia îl suspectează pe preşedintele american că a făcut presiune în această vară asupra omologului ucrainean pentru ca acesta să caute informaţii compromiţătoare despre rivalul său democrat Joe Biden, punând în balanţă această alocare. Ajutorul pentru Ucraina a fost în cele din urmă deblocat în septembrie.

Citeşte şi Avocatul lui Trump aruncă BOMBA în scandalul SUA-Ucraina: „Staţi să vedeţi când ajungem la România!” VIDEO

În luna iulie, Trump a avut o convorbire telefonică cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi i-a cerut „favoarea” de a-l investiga pe Joe Biden, în prezent principalul candidat democrat pentru învestitura partidului în vederea participării la alegerile prezidenţiale de anul viitor.

Preşedintele american a spus că nu a promis ceva la schimb, dar mesajele text dintre diplomaţi americani făcute publice săptămâna trecută arată că cel puţin unul dintre ei era alarmat că Trump încearcă să obţină ajutor de la Ucraina în campania electorală internă în detrimentul obiectivelor de politică externă ale SUA, notează dpa

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Anunț șocant despre accidentul din Timiș în care au murit 7 suporteri ai lui PAOK. Șoferul dubei ar fi fost drogat
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Celebrul jucător de poker, interesat să investească la Dinamo! Sfatul lui Victor Pițurcă
MediaFlux
Traian Băsescu dă o lovitură statului român. Are de primit o avere
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil