Se pregătește tranzacția anului în România: Leroy Merlin achiziționează magazinele unui rival și vrea să surclaseze Dedeman

Apar schimbări pe piața de retail și bricolaj din România. Se pregătește tranzacția anului: Leroy Merlin este în discuții pentru a achiziționa magazinele unui rival, potrivit unor surse de pe piață.
Filip Stan
29 sept. 2024, 09:12
Se pregătește tranzacția anului în România: Leroy Merlin achiziționează magazinele unui rival și vrea să surclaseze Dedeman

Brico Dépôt și-a exprimat deschiderea de a vinde magazinele, iar Leroy Merlin ar fi principalul jucător interesat de această achiziție.

Leroy Merlin e într-o continuă dezvoltare, obiectivul fiind ca în cinci ani să depășească Dedeman, care e lider pe piață în momentul de față.

Citește și Motivul pentru care proprietarii Dedeman cumpără hoteluri în străinătate. Karina Pavăl: „Considerăm industria hotelieră deosebit de atractivă”

Întrebați despre această tranzacție, reprezentanții Leroy Merlin nu au confirmat, dar nici nu au infirmat, așa că nu rămâne decât să așteptăm un anunț oficial din partea lor.

“Nu dorim să comentăm aceste informaţii. Leroy Merlin în România, la fel ca toate companiile ADEO, lucrează la planul său de dezvoltare fizică şi digitală, cu scopul de a fi util locuitorilor din zonă. Problemele legate de locuinţe sunt în primul rând locale şi necesită apropierea de locuitori. Următoarele magazine Leroy Merlin ce se vor deschide sunt programate astfel: Piteşti săptămâna viitoare, iar altele vor urma, inclusiv două magazine în Bucureşti în 2025”, au spus oficialii grupului ADEO, controlat de familia franceză Mulliez, prin reprezentanţii Leroy Merlin.

Dedeman este cel mai mare magazin de bricolaj din România, în prezent. E deținut de frații Pavăl și are 62 de magazine, 5 centre logistice, parc auto propriu şi peste 13.000 de angajaţi.

Imediat după pe listă se află Leroy Merlin, care e la bătaie cu Hornbach. Leroy Merlin are 21 de magazine în România şi va deschide în octombrie încă unul. A încheiat anul 2023 cu o cifră de afaceri de 3,1 miliarde de lei, în creştere cu 6% faţă de anul precedent.

Citește și Frații Pavăl deschid un nou magazin Dedeman în România. Va avea 10.000 de metri pătrați

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Jaf la Institutul Oncologic București: 600.000 de lei pentru abonamente „fantomă”. iPhone-uri de lux, dispărute fără urmă
Capital.ro
Se schimbă permisele de conducere. Ce informație nouă va apărea pe acte. Unde se aplică de la 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Izvorul Tămăduirii. De ce se sfințește apa și cum se folosește corect. Tradiții și obiceiuri din bătrâni
Adevarul
Șoc în fotbal: fostul portar Alex Manninger a murit într-un accident rutier îngrozitor. A intrat cu mașina într-un tren de pasageri
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
17 persoane și-au pierdut viața şi aproape 100 au fost rănite, după ce Rusia a atacat Ucraina cu drone şi proiectile. Cum a răspuns Kievul
iamsport.ro
Fotbalistul Generației de Aur, suspendat 6 luni de Mircea Lucescu pentru că a luat o boală cu transmitere sexuală
MediaFlux
Izvorul Tămăduirii 2026. Tradiții și miracole în Vinerea Luminată. Ce este interzis și ce este obligatoriu astăzi
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj