Şef de la Permise, ridicat de DNA la două săptămâni după ce a fost pus în funcţie

Noul şef de la Permise și Înmatriculări Suceava a fost ridicat de DNA la două săptămâni după ce a fost pus în funcţie. Reamintim că nouă polițiști și cinci complici au fost arestați pentru eliberarea ilegală de permise auto.
Filip Stan
07 apr. 2021, 23:22
Şef de la Permise, ridicat de DNA la două săptămâni după ce a fost pus în funcţie
Şef de la Permise, ridicat de DNA la două săptămâni după ce a fost pus în funcţie

Şef de la Permise, ridicat de DNA la două săptămâni după ce a fost pus în funcţie. Este vorba despre inspectorul principal de poliție Andrei Viorel Donciu, fost șef la structura similară din Maramureș.

Şef de la Permise, ridicat de DNA la două săptămâni după ce a fost pus în funcţie

Citeşte şi Sume uriașe încasate de șeful de la Permise Auto Suceava. Primea mită și 20.000 de euro pe zi

Bărbatul a fost ridicat de DNA miercuri dimineaţă, şi audiat într-un dosar instrumentat de procurorii din Cluj-Napoca.

Andrei Viorel Donciu a fost împuternicit pe o perioadă de trei luni de zile la conducerea Serviciul Permise și Înmatriculări Suceava, începând cu data de 24 martie, după ce subcomisarul Alexandru Duțuc și-a dat demisia, potrivit stirileprotv.ro. 

Fostul şef al Serviciului de Permise şi Înmatriculări Suceava a fost arestat, fiind acuzat de coordonarea ”fabricii de permise”, o grupare infracțională care elibera ilegal premise auto.

Reamintim că nouă polițiști și cinci complici au fost arestați în urma descinderilor din noiembrie 2020 în dosarul ”fabricii de permise” de la Suceava, care a obținut milioane de euro din eliberarea ilegală de premise auto.

La percheziții au fost descoperite peste 1,2 milioane de euro și 800.000 de lei, care erau ținuți inclusiv în geamantane și ligheane, ceasuri de lux și bijuterii, opt mașini de lux și alte bunuri.

Polițiștii cereau, potrivit procurorilor DNA, și 6.000 de euro pentru trecerea probei teoretice. Cea mai mare parte a mitei se ducea la șeful Serviciului Permise Auto, comisarul șef Radu Obreja încasând și câte 20.000 de euro pe zi.

Citeşte şi Şef Birou Permise, prins băut la volan: Nu credeam că de la trei sticle de cidru voi fi afectat

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Gigi Becali, dezvăluiri bombă despre transferul lui Louis Munteanu la FCSB și câte milioane costa totul: „Nea Gigi, dacă nu vrei, să fii sănătos!”. Ce legătură are iubita lui Tavi Popescu! Exclusiv
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
15 ani de când „Flacăra” din inima poetului Adrian Păunescu s-a stins pentru totdeauna
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Italianul care stă de 15 ani în România încă este șocat de țara noastră și de București
MediaFlux
Ce a promis Băluță în fața membrilor de partid. Pe ce se axează campania pentru București
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume