Şeful de tură de la Vama Vărşand, 16 poliţişti de frontieră şi inspectorul antifraudă, trimişi în judecată în dosarul de luare de mită

Şeful de tură de la Vama Vărşand, cei 16 poliţişti de frontieră şi inspectorul antifraudă vizaţi de un dosar de corupţie în care sunt acuzaţi de luare de mită au fost trimişi în judecată de către procurorii DNA.
Filip Stan
07 mart. 2017, 11:48
Şeful de tură de la Vama Vărşand, 16 poliţişti de frontieră şi inspectorul antifraudă, trimişi în judecată în dosarul de luare de mită

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul teritorial Timişoara au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a lui Florin Avram, la data faptelor comisar de poliţie în cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea – Sectorul Poliţiei de Frontieră Vărşand, judeţul Arad, pentru luare de mită în formă continuată şi trafic de influenţă în formă continuată, potrivit unui comunicat al DNA.

În acelaşi dosar au mai fost trimişi în judecată, sub control judiciar, şi Călin-Ciprian Selagea, Corneliu-Cătălin Ancuţa, Marcel Dudaş, Ovidiu Mărginean, Romulus-Sorin Păcurar, Grigore-Marcel Todoran, Teodor Ardelean, Liviu-Călin Bodârlău, Gabriel Gudiu, Alexandru-Claudiu Cicortaş, Daniel-Gheorghe Galben şi Eugen-Ştefan Nedelcu, la data faptelor agenţi de poliţie în cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea, pentru luare de mită, precum şi pe Costel Poenaru, Maricel-Ion Pristoleanu, Lazăr-Bogdan Paladie şi Gabriel-Nicolae Teodor, la data faptelor agenţi în cadrul Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea, pentru luare de mită (câte două infracţiuni), şi în stare de libertate pe Nicu-Emil Chira, la data faptei inspector antifraudă din cadrul Direcţiei Regionale Antifraudă Fiscală 5 Deva, pentru luare de mită.

Din rechizitoriul procurorilor reiese că, „în perioada 17 august – 6 decembrie 2016, inculpatul Avram Florin, comisar de poliţie în cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea – Sectorul Poliţiei de Frontieră Vărşand, judeţul Arad, a pretins şi primit de la două persoane (oameni de afaceri) sume cuprinse între 150 euro şi 41.000 euro şi alte bunuri, pentru a permite introducerea în România a unor produse care nu aveau documente justificative”.

Procurorii arată că, în unele situaţii, inculpatul a pretins foloasele pentru influenţarea poliţiştilor de frontieră şi a vameşilor de la graniţa cu Serbia şi Ungaria, astfel încât aceştia să permită intrarea, în România, a unor TIR-uri cu ţigări de contrabandă şi cu anvelope uzate.

„În acelaşi context şi în acelaşi scop, în perioada 29 august – 12 decembrie 2016, ceilalţi 17 inculpaţi au pretins şi primit de la aceleaşi persoane, în legătură îndeplinirea sau neîndeplinirea atribuţiilor de serviciu, mai multe sume de bani, în total peste 800 euro”, mai arată DNA în comunicat.

Potrivit anchetatorilor, în cauză a fost dispusă poprirea prin indisponibilizare de la terţul poprit, Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Oradea, respectiv ANAF Direcţia Regională Antifraudă 5 DEVA, la dispoziţia organelor judiciare, a unor sume de bani, pe numele inculpaţilor Ancuţa Cătălin Corneliu, Dudaş Marcel, Gudiu Gabriel, Galben Gheorghe Daniel, Bodârlău Călin Liviu, Pristoleanu Ion Marinel şi Chira Emil Nicu.

De asemenea, a fost pus sechestru asupra mai multor sume de bani, aparţinând inculpaţilor Poenaru Costel, Cicortaş Claudiu Alexandru, Păcurar Sorin Romulus, Teodor Nicolae Gabriel, Selagea Ciprian Călin şi Mărginean Ovidiu, sumele fiind consemnate la unităţi bancare, pe numele acestora.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Arad, cu propunere de a se menţine măsurile preventive şi asigurătorii dispuse în cauză.

Procurorii DNA din Timişoara au descins, în data de 18 ianuarie, la Poliţia de Frontieră Arad, precum şi la vămile Nădlac 1 şi 2, Vărşand şi Turnu, în urma acţiunii 19 poliţişti de frontieră suspectaţi de luare de mită fiind ridicaţi şi duşi la audieri.

Citeşte şi Şeful de tură de la Vama Vărşand, arestat preventiv, alţi 17 poliţişti puşi în arest la domiciliu

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cod galben de caniculă emis de ANM pentru 26 de județe! Mercurul din termometre va urca până la 36 de grade
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Se construiește drumul de mare viteză care va lega România de Europa de Vest. Va avea poduri, dar și pasaje, iar o mulțime de șoferi vor fi încântați
Capital.ro
Doliu în România. S-a stins un simbol al sportului românesc: Ne luăm rămas-bun de la un mare campion
Playtech.ro
Poți să îți dai demisia prin e-mail? Ce spune Codul muncii despre metodele moderne de a renunța la un job, e legal?
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
L-am găsit pe Irinel Columbeanu! Am aflat adevărul despre „dispariția” fostului afacerist. Ce se întâmplă, de fapt | EXCLUSIV
Spynews
Lino Golden și soția lui, Delia, s-au despărțit? Semnele care arată că cei doi foști concurenți de la Power Couple au probleme în relație
Spynews
De ce este considerat un erou pilotul avionului prăbușit în India. Cum ar fi reușit să evite cu prețul vieții o catastrofă
Evz.ro
Amendă pentru un sandviș. Reguli noi pentru cei care preferă călătoriile cu trenul
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
O familie de ucraineni a fost ucisă de o rachetă iraniană. Aceștia veniseră în țară pentru a-și trata fetița bolnavă de cancer
Cancan.ro
S-a sinucis Elena Marsilia! A fost găsită moartă, în penitenciar
Playsport.ro
Diplomat român bătut în Rusia și evacuat de urgență. FSB este principalul...
Capital.ro
Se confiscă toți banii. Bancnotele pe care trebuie să le eviți în România. NU le mai folosi
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Ce dezvaluie despre tine purtarea gentii pe diagonala? Siguranta sau independenta
MediaFlux
Răsturnare de situație în politică! Partidul nou care ar putea schimba totul
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține