Şeful forţelor speciale americane a ordonat DISTRUGEREA fotografiilor cu raidul de la Abbottabad

Şeful forţelor speciale americane a emis ordine ca toate fotografiile din timpul raidului de la Abottabad  ce înfăţişau cadavrul liderului reţelei teroriste Al-Qaida, Osama bin Laden, să fie predate autorităţilor sau distruse, se arată într-un document publicat recent.
Romania TV
12 feb. 2014, 13:58
Şeful forţelor speciale americane a ordonat DISTRUGEREA fotografiilor cu raidul de la Abbottabad

„Un lucru pe care vreau să îl subliniez este cel referitor la fotografii (…). În acest moment – toate fotografiile ar fi trebuit deja să fie predate CIA; dacă încă mai aveţi, distrugeţi-le imediat sau predaţi-le (nume şters)”, afirmă viceamiralul din perioada respectivă William McRaven, într-un e-mail datat 13 mai 2011, relatează CNN.

Mesajul a fost obţinut de grupul de activişti conservatori Judicial Watch, care a cerut publicarea fotografiilor cu raidul din Pakistan soldat cu moartea liderului Al-Qaida, Ossama bin Laden. E-mailul a fost publicat în urma unei cereri adresate în baza Actului pentru Libertatea de Informaţie.

Cu câteva zile înainte de ordinele lui McRaven, Judicial Watch a redactat o solicitare pentru publicarea acestor fotografii, iar cu câteva ore înainte au intentat un proces, potrivit preşedintelui grupului, Tom Fitton.

„În pofida multiplelor solicitări pentru aceste informaţii şi a unui proces în acest sens, a fost trimisă o directivă, cine ştie cui, pentru a se distruge înregistrările”, a declarat el. „Aceasta ar putea însemna o încălcare a legii”, a declarat el.

Nu este clar dacă vreo fotografie a cadavrului lui ben Laden a fost distrusă. Prin intermediul unui purtător de cuvânt, McRaven a refuzat să comenteze.

Generalul în rezervă James Marks, un analist militar al CNN, a declarat că dacă McRaven a ordonat ştergerea fotografiilor, probabil a încercat în acest fel să protejeze secretele operaţionale, sursele şi metodele şi a încercat să se asigure că niciun membru al comandoului nu mai deţine fotografii sau înregistrări video ale raidului.

În zilele care au urmat raidului, preşedintele Barack Obama a declarat că nu va autoriza publicarea unor fotografii ale cadavrului lui ben Laden, afirmând că acest lucru ar crea un risc de securitate.

Fitton nu este convins de argumentele invocate de preşedinte şi consideră că americanii au dreptul să aibă acces la această informaţie. Dar până în prezent, tribunalele au ales să nu aibă acelaşi punct de vedere ca Judicial Watch pe această temă, iar Curtea Supremă de Justiţie a refuzat apelul organizaţiei.

Raidul în care a fost ucis Osama ben Laden a avut loc la Abbottabad, în Pakistan, la 2 mai 2011.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Marius Șumudică e sigur: „E jucătorul de care FCSB are nevoie”. Cine e fotbalistul crescut de Porto
Capital.ro
Lege la bloc pentru proprietari. Interdicție pentru asociații. Datele care nu se afișează la avizierul blocului. E lege
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul