Serbia va răscumpăra acţiunile deținute de OTE la Telekom Srbija

Serbia va plăti 380 de milioane de euro grupului elen OTE, prezent şi în România, pentru un pachet de 20% din acţiunile operatorului Telekom Srbija, statul urmând să deţină astfel controlul integral al companiei locale de telefonie, potrivit Reuters, citat de Mediafax.
Romania TV
18 dec. 2011, 15:12
Serbia va răscumpăra acţiunile deținute de OTE la Telekom Srbija

Conducerea Telekom Srbija a aprobat vineri termenii acordului, care nu a fost încă finalizat, potrivit unui comunicat postat pe site-ul companiei sârbe.

Guvernul de la Belgrad speră că dacă va deţine 100% din acţiunile operatorului telecom îi va fi mai uşor să găsească un nou investitor.

În mai, Serbia a respins o ofertă de 1,1 miliarde de euro de la Telekom Austria pentru o participaţie de 51% din acţiunile Telekom Srbija, explicând că preţul ar trebui să fie cu cel puţin 300 de milioane de euro mai mare.

Compania sârbă va contracta un împrumut pentru a finanţa parţial achiziţia.

OTE a preluat pachetul de acţiuni la Telekom Srbija în 1997, însă a rămas blocat în această situaţie, deoarece statul sârb nu a vrut să cedeze controlul managementului sau să-şi reducă participaţia rămasă, de 80%.

La sfârşitul anului trecut, când Serbia a lansat oferta de a vinde pachetul majoritar de acţiuni, grupul OTE era deja ieşit din cursă, lovit de criza economică de pe piaţa de origine, Grecia.

Grupul german Deutsche Telekom, care deţine 40% din OTE şi a pierdut circa un miliard de euro din această investiţie, vrea ca OTE să diminueze costurile şi să găsească bani pentru plata datoriilor şi investiţii.

În România, OTE este acţionar majoritar la Romtelecom, deţine Cosmote, al treilea operator de telefonie mobilă de pe piaţă, şi lanţul de magazine Germanos.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Săndel Bălan, reacție după nunta fiicei sale cu Victor Cornea. De ce nu a fost invitat de artista Andreea Bălan
Capital.ro
Reguli la bloc. Restricții legale pentru românii care locuiesc la parter și demisol. Când nu scapi de plată sau de cerere la Primărie
Playtech.ro
Harta salariilor din România în 2026: diferențe uriașe între județe. Domeniile unde românii au cele mai mari venituri în 2026
Adevarul
Cine este tânăra din cercul apropiat al lui Trump care îi alimentează tiradele nocturne pe rețelele sociale
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Cine e tânăra ținută secretă de Trump. Natalie îl ajută noaptea pe președintele american FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi