Serena, după a 500-a victorie: Nu voi ajunge niciodată la 1.000

Americanca este în turul trei la Australian Open, dar meciul cu Barbora Zahlavova a fost unul cu o simbolistică deosebită.
Romania TV
19 ian. 2012, 13:43
Serena, după a 500-a victorie: Nu voi ajunge niciodată la 1.000

Serena Williams a obţinut joi a 16-a victorie consecutivă la Australian Open, dar, mai important, acesta este cel de-al 500-lea succes al său în cariera profesionistă. Americanca a învins-o cu 6-0, 6-4 pe jucătoarea cehă Barbora Zahlavova Strycova şi s-a calificat în turul trei al competiţiei, unde o va întâlni pe unguroaica Greta Arn.

Meciul a durat doar o oră şi opt minute, iar acest succes reprezintă şi a 210-a victorie a Serenei Williams la turneele de Grand Slam. Când a fost informată de performanţa realizată, Serena a replicat glumind: „Este super. Primul lucru pe care vreau să îl întreb este: «A ajuns cineva până la cifra 1.000?». Presupun că nu. Nici eu nu voi ajunge niciodată acolo! Însă este cool. 500 sunt multe meciuri, ca să nu ne mai gândim la victorii, astfel că este cool. După Brisbane am realizat că eram la cifra 498, abia atunci m-am gândit că vreau să ajung la 500„. Recordmena absolută a victoriilor în circuitul WTA este însă Martina Navratilova, cu 1.442 de succese.

Serena Williams a câştigat de cinci ori până acum Australian Open, în 2003, 2005, 2007, 2009şi 2010.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Scandal în vestiarul naționalei României înaintea barajului de calificare la Mondiale: „Oficialii FRF au luat prime, nu și jucătorii!”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță finalul: Se apropie un uragan dezlănțuit care va șterge toată această nemernicie de 35 de ani
Playtech.ro
Maşinile care se vor impozita triplu. Se aplică regula 'poluatorul plăteşte' din 2026
Adevarul
România în fața unor crize profunde: „Am luat un medicament de răceală, deși pacientul are cancer avansat”
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Momentul în care Sara a fost resuscitată, SURPRINS pe camerele de supraveghere! DECIZIA luată de anchetatori în privința imaginilor din momentul tragediei
iamsport.ro
Mircea Rednic, ofertat să revină în fotbalul românesc: ”Pot să antrenez acum”
MediaFlux
Taxe locale mai mari din 2026 în România! S-a adoptat legea care aduce majorările de la 1 ianuarie la impozitele pe case și mașini
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume