Sezonul estival a adus peste 500 de milioane de euro în vistieria litoralului românesc, doar din cazări

Sezonul estival a fost foarte profitabil pe litoralul românesc anul acesta. Numai din cazare au fost încasați peste 500 de milioane de euro.
Irina Dumitrescu
25 sept. 2024, 12:58
Sezonul estival a adus peste 500 de milioane de euro în vistieria litoralului românesc, doar din cazări

Sezonul estival a fost foarte profitabil anul acesta, potrivit operatorilor din turism. Peste două milioane de turiști au cheltuit o jumătate de miliard de euro numai pe cazare, pe litoralul românesc.

Numărul turiștilor a crescut substanțial față de anul trecut și s-au vândut mult mai multe pachete în weekenduri. În medie, cele mai atractive pentru clienți au fost cele de trei nopți în hoteluri de minimum trei stele, potrivit tvrinfo.ro.

Citește și: Salariul mediu nu ajunge în București pentru două mese pe zi la un restaurant

Operatorii de pe litoral au înregistrat încasări mai mari decât în anii trecuți. Numărul turiștilor care au petrecut la malul mării a crescut cu 20% față de anul trecut.

Vremea a fost de partea hotelierilor în 2024, zilele cu soare atrăgând turiștii ca un magnet. S-au vândut foarte multe pachete în lunile iunie și septembrie.

Cei peste două milioane de turiști care au vizitat stațiunele au scos din buzunare peste 500 de milioane de euro numai pentru cazare.

Turiștii care vor să profite în continuare de soare o pot face, pentru că a final de septembrie vremea este încă bună, iar apa mării are 22 de grade.

Cine vrea să meargă la mare în această perioadă, va cheltui mai puțin. Prin programul „Litoralul pentru toți” turiștii pot plăti numai câteva zeci de lei pe o noapte pentru cazare.

Citește și: Noua modă printre românii cu bani. Au început să investească sute de mii de euro

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Filmul lunii aprilie propus de MM Stoica: “Are o super distribuție”
Capital.ro
Dispariția numerarului. Planul Băncii Centrale Europene de trecere la banii digitali. Ce „dezavantaje” au banii cash
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
„Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre în comă
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
800.000 de pensionari primesc bani în plus. Anunțul Casei de Pensii
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj