Simona Halep a urcat pe locul 2 în clasamentul WTA şi a devenit jucătoarea cu cele mai multe săptămâni consecutive în Top 10

Simona Halep a urcat o poziţie în clasamentul WTA dat publicităţii luni. După Australian Open, Simona Halep a devenit jucătoarea cu cele mai multe săptămâni consecutive în Top 10 WTA, 315, din 27 ianuarie 2014. Ea a întrecut-o pe Martina Hingis, aflată 314 săptămâni în primele zece jucătoare, între 7 octombrie 1996 şi 13 octombrie 2002.
Romania TV
03 feb. 2020, 06:25
Simona Halep a urcat pe locul 2 în clasamentul WTA şi a devenit jucătoarea cu cele mai multe săptămâni consecutive în Top 10

Simona Halep a urcat de pe locul 3 pe locul 2 WTA, cu 6.101 puncte, în clasamentul dat publicităţii luni. Pe locul I WTA se află în continuare australianca Ashleigh Barty, cu 8.367 puncte, iar pe locul 3 a coborât jucătoarea cehă Karolina Pliskova, cu 5.290 WTA.

Campioana de la Australian Open, americanca Sofia Kenin, a urcat de pe locul 15 pe locul 7, cu 4.495 de puncte, iar spaniola Garbine Muguruza a urcat de pe locul 32 pe 16 WTA, cu 2.527 de puncte.

Japoneza Naomi Osaka, câştigătoarea de anul trecut de la Melbourne, a coborât de pe locul 4 pe locul 10 WTA, cu 3.626 de puncte, iar Petra Kvitova a ieşit din Top 10, coborând de pe locul 8 pe 11, cu 3.466.

Clasamentul WTA de luni, 3 februarie 2020: 

1. Ashleigh Barty (Australia) – 8.367 de puncte;

2. Simona Halep (România) – 6.101;

3. Karolina Pliskova (Cehia) – 5.290;

4. Elina Svitolina (Ucraina) – 4.775;

5. Belinda Bencic (Elveţia) – 4.675;

6. Bianca Andreescu (Canada) – 4.675;

7. Sofia Kenin (SUA) – 4.495;

8. Kiki Bertens (Olanda) – 3.965.

9. Serena Williams (SUA) – 3.915;

10. Naomi Osaka (Japonia) – 3.626;

România mai are încă două jucătoare în Top 100. Sorana Cîrstea a urcat de pe locul 74 pe 69, cu 855 de puncte, în timp ce Ana Bogdan a urcat opt poziţii, până pe locul 90, cu 704 puncte. 

Patricia Ţig ocupă locul 105, cu 623 de puncte, Mihaela Buzărnescu – locul 110 WTA, cu 587 de puncte, Irina Begu – locul 117, cu 549 de puncte, şi Monica Niculescu a urcat patru poziţii, până pe locul 125, cu 489 de puncte.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Gigi Becali, reacție despre numirea lui Gică Hagi selecționer al României: “Unești fotbalul! Burleanu a făcut cea mai bună mutare”
Capital.ro
Un nou partid în România, cu Călin Georgescu președinte. 2 nume mari vor lipsi sigur din el: L-au folosit și trădat
Playtech.ro
Actul care trebuie depus de două ori pe an de anumiţi pensionari. Legea a intrat în vigoare în 2024
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
Prunea, frapat de ce injecții își făcea fostul patron din Liga 1: ”Efectul? Ca surdul în clopot! Se ducea la Chicago cu avionul privat pentru ele”
MediaFlux
Anunț pentru românii care așteaptă pensia pe card
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj