Simona Halep e în semifinală la Toronto.Cu cine se va duela românca pentru finală

Simona Halep s-a calificat în semifinala de la Toronto, după ce a învins-o pe Coco Gauff în sferturile de finală ale turneului.

12 aug. 2022, 22:47

Simona Halep e în semifinală la Toronto. Românca a învins-o pe adolescenta Coco Gauff, scor 6-4, 7-6 în sferturile de finală ale turneului de 1.000 de puncte de la Toronto.

Simona Halep e în semifinală la Toronto

Citeşte şi Simona Halep a trimis familiei mesajul că se retrage din tenis. „Nu mai pot să joc!” VIDEO

Deşi Coco Gauff a revenit de la 4-1 în setul doi, Simona a ridicat nivelul și a servit de două ori pentru meci iar Coco Gauff a dus partida în tie-break. Românca s-a impus  în tie break cu 7-2  și s-a calificat în semifinală. Aceasta urmează să se dueleze cu învingătoarea meciului Jessica Pegula – Yulia Putintseva.

În celelalate două sferturi de finală se vor întâlni Beatriz Haddad Maia (Brazilia, numărul 24 mondial) cu Belinda Bencic (Elveţia), favorită 12 şi locul 12 WTA, şi Karolina Pliskova (Cehia, cap de serie 14) cu Qinwen Zheng (China).

Prin calificarea în semifinale, Halep şi-a asigurat un premiu de 133.400 de dolari şi 350 de puncte.

Citeşte şi Simona Halep a chemat preotul la vila de 600.000 de euro. Ce afaceri are sportiva în imobiliare