Simona Halep, calificare senzaţională în optimi, la Wimbledon. A câştigat 11 din ultimele 12 game-uri cu Azarenka

Simona Halep a câştigat cu 6-3, 6-1 meciul cu Victoria Azarenka, din turul trei de la Wimbledon. Jucătoarea din Belarus a condus cu 3-1 în primul set, dar de atunci Simona a câştigat 12 game-uri, pierzând doar unul.

05 iul. 2019, 07:47

SIMONA HALEP VICTORIA AZARENKA 6-3, 6-1. Meciul SIMONA HALEP – VICTORIA AZARENKA a durat doar 66 de minute. Compatrioata noastră a intrat mai greu în meci, iar la 1-2 şi-a pierdut serviciul, Azarenka distanţându-se la două game-uri, scor 3-1.

Câteva greşeli neforţate ale jucătoarei din Belarus şi precizia chirurgicală a Simonei îm execuţia loviturilor au scos-o din mână pe Azarenka şi au făcut-o să-şi piardă cumpătul, fiind chiar atenţionată de arbitru. Jocul a curs însă implacabil în favoarea Simonei, care s-a dus ca un tăvălug peste dubla câştigătoare de la Australian Open şi s-a calificat de o manieră impresionantă în optimi, unde le aşteaptă pe Polona Hercog sau revelaţia Cori Gazff, tânăra americancă de numai 15 ani.