Slujbele nu vor putea fi ţinute în bisericii după relaxarea restricţiilor. „Credinţa o avem în suflet, poate că răbdarea e la limită”

Ministrul Sănătăţii a declarat că slujbele religioase nu vor putea fi ţinute în interiorul bisericilor cel puţin "într-o primă fază", după relaxarea restricţiilor impuse pentru a limita răspândirea noului coronavirus. Nelu Tătaru ia în calcul posibilitatea ca slujbele să fie ţinute în aer liber.
Romania TV
11 mai 2020, 19:19
Slujbele nu vor putea fi ţinute în bisericii după relaxarea restricţiilor.

Ministrul Sănătăţii a explicat că autorităţile nu pot decide reluarea slujbelor din biserici în această fază a epidemiei de coronavirus.

„Discuţiile sunt. Slujbele nu vor fi în interior într-o primă fază. Ţinem cont şi de vârsta persoanelor care merg în general la biserică, spaţiile închise. Credinţa o avem în suflet, poate că răbdarea e la limită”, a declarat Nelu Tătaru, la Digi24.

Ministrul Sănătăţii a precizat că „ieşitul într-o curte a bisericii, o slujbă făcută în aer liber poate fi o alternativă, dar trebuie decis momentul”.

Avertismentul lui Nelu Tătaru: „Nu am început să coborâm”

„Suntem pe acel platou. Nu am început să coborâm. Am văzut 226 de cazuri noi. A fost sâmbătă şi duminică când testările sunt realmente mai puţine făcute şi atunci avem un număr de 226 mai mic decât cu o zi inainte – 231.

Menţinem aceeaşi prudenţă. Când începem să scădem numărul de cazuri măcar o săptămâmă să vedem un număr mai mic de cazuri, scăderea cazurilor din Terapie Intensivă, scăderea numărului de decese, atunci putem spune că am plecat pe panta descendentă şi atunci putem să ne gândim că începe o perioadă de relaxare pe care trebuie să o controlăm.

Dacă în această perioadă de relaxare, avem o recrudescenţă a cazurilor noi, dar şi transmiterea liberă în comunitate, atunci ne gândim să impunem nişte restricţii”, a afirmat Nelu Tătaru.

Ordonanţa militară 11, emisă de Guvern. Măsurile de carantină din Ţăndărei au fost ridicate

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Ce avere are, de fapt, Rinat Ahmetov, miliardarul care a venit să-și ia rămas bun de la Mircea Lucescu
Capital.ro
Sprijin pentru persoanele vârstnice. Decizie luată în România. Anunț de la Primărie: Ne pasă, nu sunt singuri
Playtech.ro
Câte minute se fierb ouăle pentru a fi perfecte pe masa de Paște. Cum faci să nu crape
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Dacă nu era Lucescu, Steaua nu câștiga Cupa Campionilor”. Mesajul primit de Florin Prunea, în direct, din partea unui ultras stelist important
MediaFlux
Ultimul meci al marelui Mircea Lucescu s-a încheiat astăzi! Primele imagini de la Cimitirul Bellu FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj