Șoferi amendați dacă se urcă la volan la bustul gol sau dacă fac pana prostului. Reguli bizare din Codul Rutier

Șoferii, inclusiv turiștii, din Thailanda pot fi amendați dacă sunt prinși la volan la bustul gol, iar în Japonia riști să ajungi la închisoare dacă te urci într-o mașină al cărui șofer este beat.
Filip Stan
05 mart. 2023, 09:11
Șoferi amendați dacă se urcă la volan la bustul gol sau dacă fac pana prostului. Reguli bizare din Codul Rutier

În Germania, șoferii pot fi amendați cu 70 de euro dacă rămân fără benzină sau motorină pe autostradă. Autoritățile consideră că ei trebuie să fie atenți și să nu se pună în pericol trăgând pe dreapta, potrivit Digi24.

În Japonia, pe vreme ploiasă șoferii trebuie să aibă mașina echipată cu apărătoare de noroi pentru a nu stropi pietonii. Totodată, pasagerii riscă până la 3 ani de închisoare dacă se urcă în mașina unui șofer care a consumat alcool.

Citește și: 1.634 de persoane au murit și aproape 3.700 au fost rănite anul trecut în accidente rutiere în România

Elvețienii nu au voia să își spele mașina în fața casei și în niciun loc care nu e amenajat. Astfel, autoritățile vor să evite ca substanțe potențial periculoase să ajungă în rețeaua de apă.

În Australia nu ai voie să transporți prea mulți cartofi, mai exact peste 50 de kilograme.

Citește și: Dublă tragedie în Olt. Şoferul care a provocat teribilul accident ar fi fost drogat

În Thailanda nu ai voie să urci la volan dezbrăcat. Șoferii sunt obligați să poarte mereu ceva în partea superioară a corpului când sunt la volan. Iar legea e valabilă și pentru turiști.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Florin Talpan, internat de urgență la Spitalul Militar! Probleme serioase pentru juristul CSA Steaua
Capital.ro
Pensionarea femeilor în 2026. La ce vârstă se pot retrage din activitate și ce acte sunt necesare pentru dosar
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Trump anunță un nou teritoriu american! Decizia președintelui SUA
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat