1.634 de persoane au murit și aproape 3.700 au fost rănite anul trecut în accidente rutiere în România

2022 a fost un an sigur an din punct de vedere rutier. Potrivit statisticilor IGPR, numărul accidentelor, al deceselor şi al persoanelor rănite în accidente anul trecut în România este cel mai mic din ultimii zece ani.
Alina Costache
04 mart. 2023, 17:09
1.634 de persoane au murit și aproape 3.700 au fost rănite anul trecut în accidente rutiere în România

În anul 2022, la nivel național, au fost înregistrate 4.711 accidente, soldate cu decesul a 1.634 de persoane și rănirea gravă a altor 3.685, a transmis Poliția Română. Comparativ cu anul 2021, au fost înregistrate cu 205 mai puține accidente (-4,2%), cu 145 mai puține persoane decedate (-8,2%) și cu 106 mai puține persoane rănite grav (-2,8%).

De asemenea, valorile celor 3 indicatori, înregistrate în anul 2022, sunt cele mai mici din ultimii 10 ani.

Citește și: Dublă tragedie în Olt. Şoferul care a provocat teribilul accident ar fi fost drogat

Principalele cauze de producere a accidentelor rutiere grave au fost indisciplina pietonilor (19%), nerespectarea regimului legal de viteză (17,4%), indisciplina bicicliștilor (10,9%), neacordarea priorității de trecere pietonilor (9,5%) și neacordarea priorității de trecere vehiculelor (8%).

Accidentele produse pe fondul primelor cinci cauze reprezintă 64,8% din totalul accidentelor rutiere grave.

Pentru prevenirea evenimentelor rutiere, au fost desfășurate 53.761 de acțiuni, care au vizat combaterea principalelor cauze. Astfel, pentru nerespectarea prevederilor O.U.G. nr. 195/2002, au fost aplicate 1.760.309  sancțiuni, 46.244 de sancțiuni aplicate fiind prevăzute de alte acte normative.

Citește și: Accident grav la Braşov. Cine este tânărul de 22 de ani care a murit pe loc

De asemenea, au fost constatate 53.312 infracțiuni, dintre care 24.959 la regimul circulației.

În domeniul sistematizării rutiere au fost emise 29.572 de avize, au fost întocmite 6.679 de informări către administratorul drumului public și au fost sancționați contravențional 948 de factori de răspundere, iar în 57 de cazuri au fost întocmite dosare penale.

Totodată, în anul 2022, de la nivelul Poliției Române, prin Direcția Rutieră, au fost organizate 17 acțiuni în sistem integrat pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică și creșterea gradului de disciplină rutieră.

La nivelul Poliției Române se află în derulare proiectul ,,Educație rutieră – modelarea factorului uman prin responsabilizarea participanților la trafic pentru creșterea gradului de siguranță rutieră” finanțat din fonduri externe nerambursabile aferente cadrului financiar 2014 – 2020 – Programul Operațional Infrastructura Mare, demarat la data de 01.07.2020, având un buget de 26.390.805 lei fără TVA.

Totodată, au fost desfășurate activități în vederea implementării proiectului ,,Dezvoltarea unui sistem mixt mobil de monitorizare a traficului rutier privind încălcarea regulilor de circulație”, având un buget estimat de 106.559.765 DE lei fără TVA.

Pe parcursul anului 2022, Poliția Română, prin Direcția Rutieră, a fost implicată în campanii/proiecte desfășurate la nivel național, de educație rutieră: Ora de educație rutieră, Șoferi de nota 10!, Nu accelera spre vacanță! (Vedere din spital), Fără alcool la volan!, Fii Treaz La Volan, România în siguranță.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atac neașteptat! Mihai Bendeac îl face praf pe Gigi Becali și biserica de 20 de milioane de euro din Pipera
Capital.ro
Ce nu vezi când scanezi produsele la casă. Sistemul ascuns din supermarketuri
Playtech.ro
Valul de aer tropical ajunge în România. Zonele în care temperaturile vor depăşi 35 de grade
Adevarul
Ce urmează pentru PNL după mișcarea lui Nicușor Dan. Andrei Ţăranu: „Dar în capul domnului Bolojan ce scenariu este?”
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
”L-ați învinovățit pe Prunea după meciul cu Suedia?”. Hagi a dat cărțile pe față, la 32 de ani de la eliminarea dureroasă a României de la Mondial
MediaFlux
Adrian Veștea, dat afară din PNL?! Răsturnare de situație privind premierul desemnat
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?