Care este ţara cu cea mai săracă populaţie din zona euro. Unde sunt cei mai bogaţi oameni

Gospodăriile din Germania sunt printre cele mai sărace din zona euro, cel puţin pe hârtie, cu o avere medie netă de 195.000 euro, în timp ce populaţia din ţările din sudul Europei, precum Italia, Spania şi Cipru, dar şi Franţa, are active mai mari, arată un sondaj al Băncii Centrale Europene.
Iulian Tudor
10 apr. 2013, 13:59
Care este ţara cu cea mai săracă populaţie din zona euro. Unde sunt cei mai bogaţi oameni

Raportul este bazat pe date din 2009 şi 2010, ani în care criza datoriilor din zona euro se afla în faza de început. De asemenea, raportul acordă importanţă deosebită proprietăţii asupra locuinţei, dimensiunii gospodăriei şi deţinerii unei mici afaceri. Toate acestea favorizează sudul Europei.

În Germania, de exemplu, procentajul persoanelor care deţin în proprietate locuinţe este destul de redus, relatează Mediafax.

Citeşte şi În România trăiesc 137 de oameni SUPER-BOGAŢI. Vezi topul ţărilor cu cei mai mulţi miliardari

Totuşi, raportul scoate în evidenţă că populaţia din unele ţări lovite puternic de criza datoriilor nu are o situaţie atât de gravă precum s-ar crede.

Luxemburg se află pe prima poziţie în studiul BCE, cu o avere netă medie de peste 700.000 de euro pe gospodărie în 2010.

Pe locul al doilea se află Cipru, cu 670.000 de euro. În martie, Cipru a încheiat un acord cu zona euro şi FMI pentru împrumuturi externe de 10 miliarde de euro necesare stabilizării finanţelor statului, program condiţionat de restructurarea dură a sectorului bancar, inclusiv impunerea de pierderi deponenţilor.

În Germania, avuţia netă medie s-a situat la 195.000 de euro, în Olanda la 170.000 de euro, iar în Finlanda la 161.500 euro. În toate cele trei ţări opoziţia faţă de susţinerea financiară a sudului Europei se află la cote ridicate.

Spania înregistrează o avuţie netă medie pe gospodărie de 291.000 de euro, Italia de 275.000 de euro, iar Franţa de 233.000 de euro, arată studiul BCE. Cei mai săraci din zona euro sunt slovacii, cu o medie de aproape 80.000 de euro pe gospodărie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi