Sondaj Bulgaria Covid-19: 40% cred că virusul este o armă creată pentru a reduce populaţia lumii

Potrivit unui sondaj realizat în Bulgaria cu privire la Covid-19, patruzeci la sută dintre aceştia sunt de părere că virusul este o armă biologică creată pentru a reduce populaţia lumii. Studiul şi-a propus să investigheze atitudinile faţă de teoriile conspiraţiei care înconjoară pandemia.
Alina Costache
25 nov. 2020, 08:49
Sondaj Bulgaria Covid-19: 40% cred că virusul este o armă creată pentru a reduce populaţia lumii
Sondaj Bulgaria Covid-19

Sondaj Bulgaria Covid-19. Acesta a fost realizat de compania Trend la comanda cotidianului 24 Ceasa, în intervalul 2-10 noiembrie, pe un eşantion de 1.001 de persoane de vârstă adultă, prin metoda interviului faţă în faţă, transmite marţi BTA, potrivit Agerpres.

Dacă în aprilie 53% dintre cei intervievaţi credeau că noul coronavirus este o armă biologică destinată să reducă populaţia globului, în noiembrie procentul lor a fost de 40%, acelaşi din luna iunie.

De remarcat că sondajul din noiembrie a arătat o creştere a proporţiei celor care nu sunt de acord cu această afirmaţie, comparativ cu anchetele anterioare, au comentat analiştii Trend.

Citeşte şi: Noi restricţii anti-Covid în Bulgaria. Ore speciale de cumpărături pentru vârstnici

Sondaj Bulgaria Covid-19

Conform aceluiaşi sondaj, 33% dintre respondenţi cred că infecţia cu coronavirus nu este mai gravă decât gripa sezonieră. Pe măsură ce vârsta respondenţilor creşte, scade procentul celor care sunt de acord cu această afirmaţie.

Faţă de 22% în iunie, în noiembrie 16% sunt de părere că vaccinul împotriva coronavirusului va fi folosit pentru microciparea oamenilor pentru a-i controla. De asemenea, 52% dintre bulgari cred că SARS-CoV-2 a fost creat în laborator (în iunie erau 43%), iar un sfert dintre ei nu sunt de acord cu această teorie.

Patruzeci şi patru la sută consideră că virusul a fost fabricat de companii farmaceutice pentru a obţine profit.

În noiembrie, 25% dintre bulgari (39% în aprilie) credeau că există deja un vaccin, dar acesta este ţinut secret pentru ca virusul să se răspândească şi mai mult, iar companiile farmaceutice să încaseze profituri şi mai mari.

Şaptesprezece la sută dintre bulgari au fost de acord cu aserţiunea că noul coronavirus nu există şi că totul este o înşelătorie la nivel mondial. În luna iunie, procentul lor era de 23%.

În mod firesc, procentul celor care nu au fost de acord cu această afirmaţie a crescut în noiembrie – la 65% faţă de 56% în iunie -, o evoluţie explicată de analişti prin creşterea numărului de infectări şi de decese, precum şi prin faptul că tot mai multe persoane cunosc pe cineva care este sau a fost bolnav.

Sondajul mai arată că 53% dintre bulgari nu cred că noul coronavirus este răspândit prin intermediul tehnologiei 5G, însă 10% sunt de acord cu această afirmaţie (în iunie procentul era de 12%).

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Dezvăluire şoc! Darius Olaru şi Adrian Şut au ajuns pe lista neagră a lui Gigi Becali: „Are ceva în viaţa privată! Eu nu stau 2 ani după el!”
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Prioritate la trecerea de pietoni când sensurile sunt despărțite de separator. Ce riscă șoferii care nu respectă legea în 2025
Adevarul
Mega-închisoarea cu condiții ca la hotel: camere single sau duble cu baie proprie, grădină cu iazuri, teren de fotbal și pistă de atletism
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
Ana Monteanu a fost găsită moartă în locuința unde lucra ca badantă. 2 copii au rămas acum orfani de mamă 😢
iamsport.ro
Gabi Balint a dezvăluit ”marele regret” pe care îl are față de Helmut Duckadam: ”Ar fi trebuit să îl las. Lumea ne apreciază mai mult după ce ne ducem, din păcate”
MediaFlux
Decizie privind ratele românilor. BNR a anunțat ce se întâmplă cu dobânda cheie
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi