Sondaj CURS: Alexandru Rafila domină scena politică. Iohannis, „la fotografie” cu George Simion

Alexandru Rafila are o cotă de încredere de 30%, urmat de liderul PSD, Marcel Ciolacu, care are o cotă de încredere de 28%. Pe locul trei se clasează premierul și liderul PNL, Nicolae Ciucă cu 26%.
Filip Stan
24 iul. 2022, 15:23
Sondaj CURS: Alexandru Rafila domină scena politică. Iohannis,

Un sondaj CURS de tip omnibus ne arată care sunt personalitățile politice în care românii au cea mai mare încredere. Surpriza este furnizată de ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.

Alexandru Rafila are o cotă de încredere de 30%, urmat de liderul PSD, Marcel Ciolacu, care are o cotă de încredere de 28%. Pe locul trei se clasează premierul și liderul PNL, Nicolae Ciucă cu 26%.

Sondaj Ipsos: PSD ar zdrobi PNL la un eventual scrutin. USR şi AUR merg umăr la umăr

Următorii în clasament sunt Mircea Geoană (20%) și Laura Codruța Kovesi (18%). Despre cei doi se discută intens în mediul politic despre faptul că ar putea candida la alegerile prezidențiale, asta deși Kovesi a negat categoric.

Președintele Klaus Iohannis s-a prăbușit în topul încrederii și a ajuns la 15%, fiind depășit de europarlamentarul Rareș Bogdan cu 17%. De asemenea, Klaus Iohannis riscă să fie depășit de George Simion, care are o cotă de încredere de 14%.

 

Sondajul a fost efectuat pe un eșantion de 1005 repondenți, în vârstă de 18 ani şi peste. Marja maximă de eroare la nivelul întregului eșantion: +/-3.1% la un nivel de încredere de 95%. Metoda de culegere a datelor: față-în-față, la domiciliul respondenților. Perioada de realizare: 13 – 22 iulie, 2022.

Sondaj SOCIOPOL – AUR, creştere spectaculoasă, PSD încă se menţine în top, PNL este în cădere
SONDAJ CURS. Scumpirile alimentelor îi sperie pe români mai mult decât războiul din Ucraina

Un sondaj CURS de tip omnibus ne arată care sunt cele mai mari griji ale românilor, iar scumpirea alimentelor reprezintă cea mai mare grijă a cetățenilor.

Val de scumpiri din cauza secetei. Românii vor plăti mai mult pentru carnea de porc şi cereale

Conform sondajului, 98% dintre români sunt îngrijorați de creșterea prețurilor la alimente. De asemenea, 96% dintre români sunt foarte îngrijorați de creșterea prețului la gaze și energie electrică.

Războiul din Ucraina sau extinderea acestuia în România nu reprezintă o grijă principală a românilor, dar aceștia urmăresc cu atenție situația de peste graniță.

În mod surprinzător, românii sunt foarte puțin îngrijorați de revenirea pandemiei de Covid-19.

SONDAJ CURS:

Sondajul a fost efectuat pe un eșantion de 1005 repondenți, în vârstă de 18 ani şi peste. Marja maximă de eroare la nivelul întregului eșantion: +/-3.1% la un nivel de încredere de 95%. Metoda de culegere a datelor: față-în-față, la domiciliul respondenților. Perioada de realizare: 13 – 22 iulie, 2022.

Viktor Orban, mesaj pro-Putin din România: „Guvernele europene se prăbuşesc ca piesele de domino”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Povestea emoționantă a căpitanului Nicușor Bancu! De la drama pierderii tatălui la câștigarea titlului cu Universitatea Craiova: ”Acum mă vede de sus”
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Cât costă fostul restaurant al lui Florin Călinescu din Tineretului. Afacerea actorului era cunoscută pentru mâncarea tradiţională
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Trafic îngreunat pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre București, în urma unui impact violent între trei mașini
iamsport.ro
Dan Șucu ar fi ”foarte sictirit” de ce se întâmplă la Rapid: ”Dă echipa, se lasă dacă mai are un an ca ultimii doi!”
MediaFlux
Horoscop 18 mai. Oportunități financiare mari și progrese în relații importante pentru viitor. Zodiile care dau lovitura
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi