Sondaj INSCOP: Mai mult de trei sferturi dintre români consideră că războiul din Ucraina este periculos pentru România

Peste jumătate dintre participanţii la cercetarea sociologică sunt de acord ca România să aloce mai mulţi bani pentru Armată.
Filip Stan
12 mart. 2024, 09:56
Sondaj INSCOP: Mai mult de trei sferturi dintre români consideră că războiul din Ucraina este periculos pentru România
Volodimir Zelenski, Klaus Iohannis

Sondaj INSCOP. Mai mult de trei sferturi dintre români consideră că războiul din Ucraina este periculos pentru România, iar în acest context peste jumătate sunt de acord ca România să aloce mai mulţi bani pentru Armată, relevă datele unui sondaj INSCOP la comanda News.ro.

Războiul din Ucraina, periculos pentru România

76% dintre români consideră că războiul din Ucraina este periculos pentru România, în timp ce 21.7% sunt de părerea contrarie, iar  2.3% nu ştiu sau nu răspund.


Votanţii PSD-PNL şi ai AUR, femeile, persoanele cu vârsta peste 45 de ani, persoanele cu educaţie superioară, gulerele albe, angajaţii la stat cred într-o proporţie ceva mai mare decât media că războiul din Ucraina este periculos pentru România. Sunt de părere că războiul din Ucraina nu este periculos pentru România mai ales: bărbaţii, persoanele cu vârsta sub 45 de ani, cei inactivi potenţial activi, cei cu un venit mai ridicat.

Volodimir Zelenski, un nou apel pentru sprijinirea din punct de vedere militar a Ucrainei în războiul cu Rusia

Sondaj INSCOP: Alocarea mai multor bani pentru Armată


59.8% declară că, în contextul conflictului din Ucraina, sunt de acord ca România să aloce mai mulţi bani pentru Armată, în timp ce 36.6% îşi exprimă dezacordul, iar 3.6% nu ştiu sau nu răspund.

Sunt de acord ca România să aloce mai mulţi bani pentru Armată mai ales: votanţii PSD-PNL şi ai AUR, persoanele cu vârsta peste 45 de ani, persoanele cu educaţie superioară, gulerele albe, locuitorii din Bucureşti şi din mediul urban, angajaţii la stat şi cei care nu au cont pe social-media. Nu sunt de acord ca România să aloce mai mulţi bani pentru Armată mai ales: votanţii ADU, tinerii sub 30 de ani, persoanele cu educaţie primară, cei inactivi potenţial activi, locuitorii din rural, cei cu un venit mai redus.

Maia Sandu, despre ameninţarea Rusiei: „Moscova nu poate ajunge la Chişinău, avem prieteni puternici, inclusiv România şi Klaus Iohannis. Anul acesta sper să avem referendum pentru aderarea la UE”

Sondajul de opinie a fost realizat de INSCOP Research la comanda Agenţiei de presă News.ro. Datele au fost culese în perioada 22 – 29 februarie, prin metoda CATI (interviuri telefonice), prin intermediul chestionarului. Volumul eşantionului simplu, stratificat, este de 1.100 de persoane, reprezentativ pe categoriile socio-demografice semnificative (sex, vârstă, ocupaţie) pentru populaţia neinstituţionalizată a României, cu vârsta de 18 ani şi peste.

Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 2,95 %, la un grad de încredere de 95%.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
El este jucătorul de care FCSB trebuie să se teamă la baraj. E panică totală când mingea e la el și poate decide un meci de unul singur
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi 600 de lei în plus la pensie. Mugur Isărescu, anunț privind data de 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Cele mai ieftine orașe din România pentru trai în 2026. Unde plătești mai puțin pe chirie, mâncare și utilități
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Elevul de 14 ani care a căzut de pe trotineta electrică pe un drum din Timiș este în stare critică. Mătușa lui a inițiat o petiție
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Horoscop 22 mai. Ziua în care trecutul joacă feste mai multor zodii. Sfatul astrelor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi