Sorana Cîrstea, calificată în turul 3 la Indian Wells! Câţi bani primeşte pentru victorie VIDEO

Sorana Cîrstea (31 de ani, locul 40 WTA) a eliminat-o pe japoneza Misaki Doi (30 de ani, locul 109 WTA) în turul 2 al Indian Wells, cu scorul 6-2, 6-3. Astfel, şi-a asigurat calificarea în turul 3 al competiţiei, unde o va întâlni pe Elina Svitolina, numărul 7 mondial.

09 oct. 2021, 09:08

Sorana Cîrstea a devenit vineri seara prima jucătoare din România calificată în turul 3 la Indian Wells. Jucătoarea de tenis din Târgovişte s-a impus categoric cu scorul de 6-2, 6-3 în partida care a durat o oră şi cinci minute.

Sorana Cîrstea a câştigat fără emoţii primul set. Mai apoi, în actul secund, japoneza Misaki Doi a reuşit un break, conducând cu 1-3. Românca a câştigat, însă, cinci gme-uri consecutiv şi a închis meciul cu 6-2, 6-3, notează Mediafax.

În turul 3 al Indian Wells, Sorana Cîrstea o va întâlni pe ucraineana Elina Svitolina, numărul 7 mondial şi favorită numărul 4 a turneului.

Pentru prezenţa în turul 3, Cîrstea va fi recompensată cu 51.895 USD şi 65 puncte WTA.

Sorana Cîrstea şi Simona Halep, calificate în turul 3 la Indian Wells

De asemenea, Simona Halep a învins-o pe Marta Kostyuk (19 ani, 48 WTA), scor 7-6(2), 6-1. Fostul lider WTA s-a calificat s-a calificat astfel în turul 3 al Indian Wells, unde o va înfrunta pe Aliaksandra Sasnovich.

Citeşte şi: Simona Halep, victorie la Indian Wells, prima după ce şi-a schimbat numele!

În schimb, Emma Răducanu (18 ani, locul 22 WTA) a fost eliminată de Aliaksandra Sasnovich (27 de ani, 100 WTA) în turul 2 la Indian Wells, scor 2-6, 4-6.

Citeşte şi: Emma Răducanu, învinsă la Indian Wells! Confruntarea cu Simona Halep se amână