Sorin Grindeanu îl spulberă pe Năsui după decizia de amânare a dezbaterilor pe tema Legii 5G: „Când eşti prost, nici măcar noile tehnologii nu te ajută să maschezi asta!

Sorin Grindeanu vine cu un atac extrem de dur la adresa ministrului Economiei, după ce acesta a cerut amânarea dezbaterilor din Parlament asupra Legii pentru reţelele 5G.
Mirabela Vasile
06 mai 2021, 14:26
Sorin Grindeanu îl spulberă pe Năsui după decizia de amânare a dezbaterilor pe tema Legii 5G: „Când eşti prost, nici măcar noile tehnologii nu te ajută să maschezi asta!

Sorin Grindeanu îl spulberă pe Năsui după decizia de amânare a dezbaterilor pe tema Legii 5G. Fostul premier spune că schimbarea bruscă a deciziei lui Năsui este „deja treaba procurorilor”.

Sorin Grindeanu îl spulberă pe Năsui după decizia de amânare a dezbaterilor pe tema Legii 5G: „Când eşti prost, nici măcar noile tehnologii nu te ajută să maschezi asta!

„Dacă Năsui s-a răzgândit brusc din pricina lobbyului puternic al Huawei – asta e deja treaba procurorilor. Dacă însă nu înţelege despre ce e vorba, îi dau o veste tristă: când eşti prost, nici măcar noile tehnologii nu te ajută să maschezi asta”, Sorin Grindeanu explică faptul că amânarea legii blochează licitaţia 5G, ce reprezintă un proiect important pentru România.

„După ce, din Opoziţie, USR se bătea cu pumnii în piept cât de pro-american şi pro-european este, acum, la Putere, ne arată fix contrariul! Ministrul Năsui cere azi amânarea dezbaterilor pe legea care blochează participarea Huawei la licitaţia 5G, şocând pe toată lumea! Asta deoarece, ca ministru, a fost de acord cu legea trecută prin Guvern, iar ca membru CSAT a votat pentru acest proiect, trimis apoi la Parliament pentru dezbatere în regim de urgenţă! Practic Năsui ne transmite că nu dă doi bani pe următoarele fapte concrete: – Iohannis a semnat în SUA un memorandum pe această temă cu Trump, act care trebuie transpus acum în lege; – toate statele europene importante au luat deja decizii similare ce elimină companiile chineze din licitiaţiile 5G; – amânarea legii blochează licitaţia 5G, proiect vital pentru România, din care Guvernul unde Năsui e membru speră să obţină sute de milioane de euro”, a transmis fostul premier pe Facebook.

Despre cererea ministrului Economiei, Claudiu Năsui, premierul Florin Cîţu s-a declarat surprins, spunând că nu a ştiut şi nu înţelege de ce a luat această decizie, dar că va discuta cu ministrul despre asta. Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a cerut Parlamentului amânarea dezbaterilor în ceea ce priveşte adoptarea Legii pentru reţelele 5G, pe motiv că Guvernul nu ar fi respectat toţi paşii procedurali, înainte de trimiterea în Legislativ. Proiectul, avizat de CSAT şi adoptat de Guvern de câteva săptămâni, ar trebui să fie discutat şi votat în procedură de urgenţă, după cum a stabilit coaliţia din care face parte şi Năsui.

Citeşte şi: Florin Cîțu, surprins de cererea lui Năsui de amânare a dezbaterii Legii pentru reţelele 5G: ”Nu știam că a luat o astfel de decizie”
 

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Surpriză! Câți fani vor fi prezenți la Universitatea Craiova – FCSB și ce se întâmplă cu Peluza Nord
Capital.ro
Locatarii și asociațiile de proprietari nu pot contesta în justiție. Documentele de la Primărie care trebuie acceptate
Playtech.ro
Treapta la care este bine să laşi încălzirea pornită pentru a economisi bani la facturi. Sfaturile specialiştilor
Adevarul
Mutarea strategică de la Ministerul Apărării. Adevărata miză a centrelor militare, explicată de generalul Bălăceanu
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini sfâșietoare de la priveghiul celor doi soți care și-au pierdut viața în evenimentul din Ciortești. Detaliul important care lipsește de pe una dintre cruci
iamsport.ro
Bombă! 'Am informații 400%'. Numele selecționerului care ar urma să stea pe bancă la meciul cu Turcia. Gică Hagi ar fi refuzat
MediaFlux
Avertisment național! „Fiți pregătiți măcar pentru 72 de ore”
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat