Sorina Pintea: Am pus problema înfiinţării unui fond de solidaritate pentru spitale

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a declarat marţi, la Braşov, că se impune înfiinţarea unui fond de solidaritate pentru spitale, cu mai multe destinaţii, finanţat de la bugetul de stat.
Romania TV
16 apr. 2019, 17:11
Sorina Pintea: Am pus problema înfiinţării unui fond de solidaritate pentru spitale

„Am pus problema înfiinţării unui fond de solidaritate, care să aibă mai multe destinaţii şi o singură sursă de finanţare – bugetul de stat. De exemplu, în momentul în care un spital de importanţă regională intră în reparaţii, se suspendă un anumit număr de paturi, trebuie să finanţezi şi aţi văzut ce s-a întâmplat la spitalul de arşi de la Bucureşti (…). Sau dacă un pacient este într-un studiu clinic şi studiul clinic se întrerupe la jumătatea terapiei, până la momentul în care medicamentul intră pe piaţă, pe lista de compensate, ce fac, îi întrerup tratamentul?”, a explicat Pintea.

Potrivit acesteia, ideea a fost transpusă deja într-un proiect legislativ de senatorul PSD Ovidiu Florin Orţan, însă într-o altă formă, iar Consiliul Concurenţei a considerat că ar reprezenta ajutor de stat.

Pintea a spus că un astfel de fond ar putea fi o soluţie inclusiv pentru Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă, care „a intrat pe arierate” şi care are o problemă în a-şi asigura medicamentele necesare, în condiţiile în care peste 85% din cheltuielile instituţiei sunt cele de personal.

„Am regândit propunerea şi o să o promovăm, întrucât chiar se impune şi am văzut acest lucru şi aici, la Braşov”, a afirmat ministrul Sănătăţii, precizând că un proiect de lege în acest sens va fi promovat prin parlamentarii PSD.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Câți bani are Oana Lis să cumpere mâncare pentru ea și Viorel. Suma este foarte mică
Fanatik.ro
Cum arată gazonul sintetic pe care se joacă Universitatea Craiova – KuPS! Premieră pentru olteni
Capital.ro
Sistemul energetic național, sub o presiune uriașă. Marius Budăi avertizează că România riscă o criză energetică gravă: Cei care au adus-o în această situație se opun soluțiilor
Playtech.ro
La ce oră este cel mai ieftin să pornești mașina de spălat. Cât poți economisi într-un an
Adevarul
Criza cerealelor din Ucraina. Rutele alternative nu pot suplini blocada porturilor din Marea Neagră
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Alertă pe litoral! Turiștii au fost scoși de urgență din apă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România