Sorina Pintea: Nu trebuie ca pacienţii să fie plimbaţi între spitale

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, şi secretarul de stat din MAI Raed Arafat fac apel la managerii spitalelor din subordinea MS pentru o mai bună coordonare şi o reacţie rapidă în cazul transferului interclinic al pacienţilor critici.
Iulian Tudor
03 oct. 2018, 13:59
Sorina Pintea: Nu trebuie ca pacienţii să fie plimbaţi între spitale

Sorina Pintea a afirmat că trebuie găsite soluţii pentru evitarea disfuncţionalităţilor, astfel încât pacienţii să nu fie plimbaţi între spitale.

Potrivit unui comunicat de presă, ministrul Sănătăţii s-a întâlnit miercuri cu reprezentanţii Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, cei ai Centrului Operativ pentru Situaţii de Urgenţă (COSU) şi managerii spitalelor aflate în subordinea Ministerului Sănătăţii. La întâlnire au fost invitaţi să participe şi reprezentanţii ASSMB.

„Vreau să găsim împreună soluţii pentru evitarea disfuncţionalităţilor. Nu trebuie ca pacienţii să fie plimbaţi între spitale. Pentru un pacient critic orice secundă contează şi înseamnă o şansă în plus la viaţă. Avem cazuri în care pacientul grav nu este preluat din cauza faptului că medicul de gardă nu doreşte. Se creează astfel sincope şi întârzieri care pot să devină vitale”, a declarat ministrul Pintea în timpul întâlnirii, conform sursei citate.

Totodată, Pintea a subliniat faptul că raportarea paturilor libere la Centrul Operativ pentru Situaţii de Urgenţă (COSU) este obligatorie.

Pe de altă parte, ministrul Sănătăţii a fost de acord cu punctul de vedere susţinut de managerii unităţilor sanitare de urgenţă privind necesitatea unor spitale de suport care să preia pacienţii stabilizaţi şi care necesită tratament un timp îndelungat, pentru ca spitalele de urgenţă să poată elibera locurile pentru alţi pacienţi.

De asemenea, ministrul Sănătăţii a declarat că analizează posibilitatea ca în cadrul programelor MS – Acţiuni Prioritare să fie alocate unităţilor sanitare care tratează urgenţe grave sume suplimentare dedicate pacienţilor care necesită un timp mai mare de tratament.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Află ce impozit pe mașină trebuie să plătești în 2026, în funcție de localitate! Orașele în care șoferii sunt usturați la buzunare
Capital.ro
Reguli pentru ITP și permisul auto în Europa. Ghid pentru românii care se mută în străinătate
Playtech.ro
Ce este Biroul de Credit și cum funcționează: tot ce trebuie să ştii despre profilul financiar
Adevarul
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Alertă meteo. Un val de aer polar se îndreaptă către România. Zonele în care gerul va fi crunt
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend