Spania votează. Conservatorii din opoziţie sunt favoriţi

Spaniolii sunt aşteptaţi duminică la urne, pentru alegerile legislative. Potrivit sondajelor, opoziţia conservatoare va obţine o victorie cu 15 procente în faţa socialiştilor. Ceea ce ar însemna că dreapta va avea majoritate absolută în Parlament.
Romania TV
20 nov. 2011, 08:07
Spania votează. Conservatorii din opoziţie sunt favoriţi

Noul premier spaniol va fi, cel mai probabil, liderul Partidului Popular, Mariano Rajoy. El e considerat un personaj puţin carismatic, care nu a ieşit niciodată în evidenţă. Oamenii par totuşi dispuşi să-l voteze, pe fondul furiei faţă de socialiştii aflaţi la putere de 7 ani.

Guvernarea de stânga e acuzată că a reacţionat prea lent în faţa crizei economice, iar Spania a ajuns într-o stare deplorabilă: rata şomajului a atins o cotă record de 21,5 la sută. Deficitul bugetar pe anul trecut a fost de 9,3 procente.

Aproape 36 de milioane de spanioli sunt aşteptaţi la urne. Cei mai mulţi dintre cetăţenii cu drept de vot sunt în Andaluzia, 6,38 de milioane. urmează Catalunia (5,39 milioane), Madrid (4,65 milioane) şi Comunitatea Valenciană (3,5 milioane).

Vor fi desemnaţi în urma acestui scrutin 350 de deputaţi pentru 52 de circumscripţii şi 208 senatori pentru 59 de circumscripţii.

Politicienii şi-au concentrat campania electorală pe problemele economice şi pe criza din Europa. Ei au promis să reducă deficitul bugetar şi să respecte cerinţele impuse de UE. Promisiunile lor nu au calmat însă lumea. O amplă mişcare de protest denumită Indiganţii – organizează frecvent demonstraţii împotriva corupţiei.

Indiferent de culoarea politică, noul guvern va avea o misiune grea. Va trebui să impună o serie de măsuri drastice de austeritate, care îi vor măcina popularitatea.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Gigi Becali, anunț crucial despre Florin Tănase: „Poate aduc unul de cinci ori mai bun!”
Capital.ro
BNR avertizează asupra riscurilor pentru economia României. Valentin Lazea: Dacă ar exista voință politică am avea venituri
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
Se schimbă banii în țara noastră. BNR anunță românii cum deosebesc bancnotele noi de cele vechi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?