Spitalul „Dimitrie Gerota” a ieşit din carantină. Decizie de ultima oră la spitalul MAI

Carantina impusă la Spitalul "Dimitrie Gerota", unde fusese internat pacientul care a ascuns faptul că a fost plecat în străinătate şi care şi-a infectat cu coronavirus propria familie, personalul medical şi colegi, a fost ridicată miercuri, după dezinfecţie şi igienizare. Pentru moment, spitalul nu va primi pacienţi şi nu se vor face consultaţii, aceste activităţi urmând să se reia după finalizarea procedurilor de dezinfecţie.
Romania TV
01 apr. 2020, 07:54
Spitalul

„La nivelul spitalului Gerota, aparţinând Ministerului Afacerilor Interne, au fost efectuate activităţi de dezinfecţie şi igienizare, iar în acest moment carantină a fost ridicată. Personalul medical şi tehnic a intrat în spital pentru a efectua alte activităţi necesare precum nebulizarea tuturor spaţiilor”, a transmis, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică.

Activităţile se desfăşoară în condiţii de protecţie pentru tot personalul.

„În acest moment spitalul nu poate primi pacienţi şi în această unitate medicală nu se pot efectua consultaţii de specialitate. Aceste proceduri medicale vor putea fi efectuate, în cel mai scurt timp, după finalizarea tuturor activităţilor de dezinfecţie”, a precizat sursa citată.

Vă informă că Spitalul MAI ”Dimitrie Gerota” a intrat în carantină după ce un fost poliţist în vârstă de 60 de ani care a ascuns faptul că a fost plecat în străinătate, a fost depistat cu coronavirus, infectând propria femilie, personalul medical, colegi de serviciu.

Tot mai multe spitale cu medici infectați cu coronavirus în România. La Spitalul Militar din Capitală 7 medici au fost depistați cu coronavirus și 72 de cadre medicale se află în izolare. La spitalul Universitar tot din București 27 de persoane au fost infectate cu COVID-19 dintre acestea 17 sunt cadre medicale și 10 pacienți. Marţi dimineață am aflat că și la Spitalul Sf Ioan din București a fost confirmat cu pacient cu coronavirus.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Fotbalistul de la FCSB care l-a șocat pe Andrei Nicolescu: „E ireal cum a reușit să păcălească și să stea în teren!”
Capital.ro
Permisul auto digital schimbă regulile pentru șoferi. Ce pregătește UE după 2026 și ce vor face cei care-l refuză
Playtech.ro
Poți închiria, modifica sau vinde un imobil dacă ai doar drept de folosință? Ce prevede legea în România
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Ce este complet interzis să faci în cele două zile de Rusalii! Toți credincioșii trebuie să știe asta pe 31 mai și 1 iunie 2026
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți