Spitalul Rădăuți a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă. Cazul infirmierei care a căzut într-un subsol nu se lasă nepedepsit

Spitalul Rădăuți a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă, după ce o infirmieră a murit în timpul orelor de serviciu. Femeia a căzut 2,20 metri în gol, într-un subsol, în martie 2020, însă managerul de la acea vreme spune că aceasta nu avea ce să caute acolo.
Filip Stan
19 dec. 2023, 17:02
Spitalul Rădăuți a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă. Cazul infirmierei care a căzut într-un subsol nu se lasă nepedepsit

Infirmiera, în vârstă de 58 de ani, abia intrase în tura de noapte și a mers în curtea din spatele spitalului, spre spațiul amenajat special pentru depozitarea deșeurilor periculoase.

Citește și Infirmieră de 40 de ani, găsită moartă în mașină, la Buzău. Trei copii au rămas orfani

În momentul în care a ajuns în dreptul caii de acces către subsol, femeia a căzut în gol de la o înălțime de peste doi metri pe o suprafață plană, din beton.

Femeia a suferit un traumatism cranian sever și a murit pe loc. O anchetă internă demarată la acea vreme a arătat că femeia nu avea ce căuta în acea zonă, conform fișei postului.

Ce au stabilit procurorii

În urma anchetei însă, procurorii au stabilit că infirmiera a murit din cauza unor neglijențe pentru că în acea zonă nu s-au luat măsuri pentru prevenirea accidentului.

Citește și Infirmieră MOARTĂ în timpul programului

Astfel, procurorii au decis să trimită în judecată Spitalul Municipal Rădăuți. În cazul în care se confirmă acuzația de ucidere din culpă, spitalul riscă o amendă penală, plus daune morale de achitat urmașilor, potrivit Digi24.ro.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
David Popovici, dezvăluiri emoţionante cu medalia la gât: „Nu mă bucură nimic mai mult decât că oamenii mei sunt bine! Medaliile puteam să le şi pierd”
Capital.ro
Contrastul din prognoza pentru15 august. Unde vor fi doar 5 grade și unde se ajunge la 35
Playtech.ro
Curent mai scump din toamnă, presiune pe gaze și căldură la iarnă. Ce se pregătește pentru facturile românilor
Adevarul
Radu Drăgușin, detalii teribile despre accidentarea care aproape i-a încheiat cariera: „Multă durere, am învățat să merg din nou!”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul care a provocat tragedia din Brașov, plasat sub control judiciar. Ce i-au interzis procurorii
iamsport.ro
Verdictul francezilor de la L'Equipe după performanța istorică realizată de David Popovici: ”La final, rezultatul este mereu același”
MediaFlux
Putin dă toate planurile peste cap. Rusia amenință din nou cu un război brutal
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat