STARE DE URGENŢĂ. Cât va fi amenda pentru nepurtarea măştilor şi a mănuşilor în public

Primarul Timișoarei, Nicolae Robu, a hotărât la ce sume se vor ridica amenzile pentru cetățenii care nu vor respecta decizia Comitetului Local pentru Situații de Urgență care prevede ca de miercuri este obligatorie purtarea măștii și a mănușilor în magazine și în mijloacele de transport în comun.
Filip Stan
22 apr. 2020, 13:31
STARE DE URGENŢĂ. Cât va fi amenda pentru nepurtarea măştilor şi a mănuşilor în public

Primarul Timişoarei anunța marţi că vor fi date amenzi, dar după ce vor exista trei zile de grație în care nu se vor da decât avertismente. De dimineață, nici Poliția Locală Timișoara nu a știut să spună care o să fie amenda.

Iohannis anunţă de când DECLARAŢIA nu va mai fi obligatorie la ieşirea din casă: După 15 mai vom renunţa la restricţiile de deplasare

Nicolae Robu a declarat jurnaliștilor de la România TV, miercuri că amenda va fi între 500 și 1.500 lei, în baza articolului 29 din Legea 61/1991 care prevede că este contravenție „nerespectarea măsurilor de ordine luate de organele competente în caz de calamități naturale sau alte pericole publice”.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat miercuri că după 15 mai toată lumea va fi obligată să poarte măşti de protecţie în spaţiile publice închise şi în transportul în comun, măsură valabilă până anul viitor. Preşedintele a subliniat că nu vor fi prelungite restricţiile privind deplasările individuale, vor rămâne în vigoare interdicţiile pentru adunări publice şi alte manifestări.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Lovitură pentru mafia din fotbalul românesc: de la ”cooperativă” la crimă organizată. Se pregătește o lege susținută de PNL, USR și UDMR care trimite la închisoare șefii de club și arbitrii
Capital.ro
Fonduri elvețiene pentru România: unde merg banii și ce domenii sunt vizate
Playtech.ro
Ce stricăciuni din locuință sunt despăgubite de asigurările facultative pentru casă. Ce trebuie să știe proprietarii
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Fonduri europene pentru români. Se oferă sprijin de până la 200.000 euro/proiect
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?