Stare de urgenţă în Kazahstan. Preşedintele Tokaev a dat ordin să se tragă „fără avertisment”

Tokaev i-a "mulţumit în mod special" preşedintelui rus Vladimir Putin pentru reacţia şi ajutorul său rapide şi pentru că a trimis trupe.
Filip Stan
07 ian. 2022, 11:45
Stare de urgenţă în Kazahstan. Preşedintele Tokaev a dat ordin să se tragă

Stare de urgenţă în Kazahstan. Preşedintele kazah Kasîm-Jomart Tokaev a declarat vineri că a autorizat forţele de poliţie să deschidă focul ”fără avertisment” împotriva ”teroriştilor”, a respins orice fel de negocieri şi a promis ”eliminarea bandiţilor înarmaţi” pentru a pune capăt revoltelor fără precedent din această ţară din Asia Centrală, care durează de mai multe zile, transmit AFP şi Reuters.

”Am dat ordin să se tragă fără avertisment pentru a ucide”, a declarat Tokaev într-o alocuţiune televizată, adăugând că ”teroriştii continuă să distrugă bunurile şi să folosească armele împotriva cetăţenilor”.

Angajaţii Terapia Cluj din Kazahstan, blocaţi din cauza protestelor antiguvernamentale: „Suntem foarte îngrijoraţi, nu mai ştim nimic de ei!”
Potrivit lui Tokaev, ”20.000 de bandiţi” – cu ”un plan clar” şi cu ”un nivel înalt de pregătire de luptă” – au atacat capitala economică Almatî, unde demonstraţiile s-au transformat într-o revoltă împotriva puterii, protestatarii intrând în clădiri oficiale, după o creştere a preţului gazelor. Preşedintele kazah a insistat că ”bandiţii” care nu se predau ”vor fi distruşi”. El a anunţat crearea unui grup special pentru a-i vâna şi a-i aresta pe ”terorişti”.

Tokaev i-a ”mulţumit în mod special” preşedintelui rus Vladimir Putin pentru reacţia şi ajutorul său rapide şi pentru că a trimis trupe. ”Îi mulţumesc în special preşedintelui rus Vladimir Putin. El a răspuns foarte rapid, şi mai ales în mod amical, apelului meu”, a transmis Tokaev.

Revoluţia din Kazahstan, înăbuşită cu ajutorul militarilor trimişi din Rusia. Forţele de ordine trag în demonstranţi
El a mulţumit şi liderilor Chinei, Uzbekistanului şi Turciei pentru asistenţa acordată în stoparea revoltelor.

Preşedintele kazah a indicat că trupele de menţinere a păcii trimise de Rusia şi de state vecine au sosit în Kazahstan la cererea autorităţilor kazahe şi că se vor afla în această ţară pentru o scurtă perioadă de timp pentru a asigura securitatea.

Ministerul de Interne a transmis că forţele de securitate asigură în toate regiunile „o protecţie sporită” şi că 26 de „criminali înarmaţi” au fost ucişi şi 18 au fost răniţi în timpul revoltelor de săptămâna aceasta.

„Ordinea constituţională a fost în mare parte restabilită în toate regiunile”, a spus preşedintele Tokayev într-un comunicat emis după o întâlnire cu înalţi oficiali. „Însă teroriştii încă folosesc arme, provocând pagube proprietăţilor civile. Operaţiunea anti-teroristă va continua până la distrugerea totală a militanţilor”.

Totodată, Ministerul Apărării rus a anunţat că unităţi militare ruse sunt trimise pe calea aerului în Kazahstan ”24 de ore din 24” şi controlează aeroportul din Almatî împreună cu forţele de ordine locale, a relatat Interfax, preluată de Reuters. Controlul asupra aeroportului a fost preluat miercuri de un grup de protestatari, dar un reporter Reuters care s-a deplasat acolo joi a declarat că personalul de securitate kazah i-a scos deja pe protestatari din acel perimetru.

La solicitarea guvernului kazah, Moscova a trimis militari ca parte a desfăşurării unei „forţe colective de menţinere a păcii” a Organizaţiei Tratatului de Securitate Colectivă (CSTO), organism aflat sub controlul Rusiei.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Insula spectaculoasă pe care a deținut-o fosta iubită a lui Gerard Pique, scoasă la vânzare pe o sumă uriașă. Puțină lume a auzit de ea
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Ce poți face cu cartea electronică de identitate și nu poți cu cea simplă. Principale diferențe
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fostul campion cu CFR Cluj a șters pe jos cu Cristi Balaj: ”Slab! Aproape a băgat clubul în faliment”
MediaFlux
Avertismentul lui Titi Aur pentru șoferi. Greșeala pe care mulți o fac când e frig afară
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat