Statele Unite ale Americii au depăşit pragul de 30.000 de morţi

Statele Unite ale Americii au depășit joi pragul de 30.000 de decede, conform bilanțului în timp real al universității Johns Hopkins, relatează AFP.
Romania TV
16 apr. 2020, 15:45
Statele Unite ale Americii au depăşit pragul de 30.000 de morţi

Conform acestor date, 30.990 de persoane din Statele Unite și-au pierdut viața în urma infecției cu coronavirus. SUA este țara cea mai grav afectată de COVID-19, înaintea Italiei (cu 21.645 morţi), Spaniei (19.130 morţi) şi Franţa (17.167 morţi).

Citește și: Pacienţi din SUA, supuşi unui tratament experimental pentru COVID: „Te aştepţi să vezi o astfel de procedură în filme, nu în realitate”

Reuters a anunţat joi un bilanţ propriu de peste 31.000 de morţi în SUA. Potrivit sursei citate, în SUA s-au raportat peste 635.000 de cazuri confirmate de COVID-19, număr care a crescut miercuri cu 30.000, cea mai mare creştere din ultimele cinci zile.

De asemenea, conform Reuters, președintele american Donald Trump se pregătește să anunțe o serie de linii direcotare pentru redeschiderea economiei.

De la sfârşitul lunii martie în SUA se înregistrează cel mai mare număr de cazuri declarate oficial, bilanţ care luni a depăşit pragul de 600.000 de cazuri. Au fost realizate un număr de aproximativ 3 milioane de teste.

New York este epicentrul epidemiei, unde se confirmă o încetinire a ritmului de internări.