Statul a împrumutat marţi 250 de milioane de euro de la bănci, la un randament de 0,95% pe an

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, marţi, 251,5 milioane de euro de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat cu cupon, cu maturitatea la 60 de luni, la un randament mediu de 0,95% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).
Romania TV
11 dec. 2018, 14:07
Statul a împrumutat marţi 250 de milioane de euro de la bănci, la un randament de 0,95% pe an

Valoarea nominală a emisiunii de marţi a fost de 200 de milioane de euro, iar băncile au subscris 374,5 milioane de euro.

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a planificat în decembrie 2018 împrumuturi de la băncile comerciale de 4,28 miliarde de lei, din care 3,8 miliarde de lei prin licitaţii de obligaţiuni de stat şi certificate de trezorerie, la care se poate adăuga suma de 480 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.

Sumele vor fi destinate refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat. Faţă de luna noiembrie, împrumuturile programate de MFP sunt mai mari cu 420 milioane de lei. 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Gafa uriașă de arbitraj în FC Argeș – Petrolul 1-0: „Fault grosolan!”. Verdictul lui Cristi Balaj pentru roșul văzut de Matos
Capital.ro
Românii care produc energie trebuie să fie atenți la facturi. Se schimbă mecanismul de compensare
Playtech.ro
Românii sub 30 de ani pot încasa bani în fiecare lună dacă se angajează. Bonusul oferit de stat
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
500.000 de euro pentru Dan Petrescu! Omul de afaceri era disperat să-l aducă la echipă. Victor Becali: ”Băi, ești nebun?”
MediaFlux
Casa de Pensii explică cum se dovedește stagiul de cotizare la pensie. Mai multe soluții dacă s-a pierdut cartea de muncă
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România