Statul român, dat în judecată în dosarul Chevron

Asociația România Dreaptă va depune în instanță o acţiune împotriva Statului Român cu scopul de a obține desecretizarea şi anularea Acordurilor petroliere de concesiune pentru explorare – dezvoltare – exploatare încheiate între A.N.R.M. şi corporaţia Chevron România Holding B.V.
Romania TV
04 apr. 2012, 10:51
Statul român, dat în judecată în dosarul Chevron

Demersurile vor fi inițiate de Președintele Asociației, avocatul Gheorghe Piperea, și constau într-o acțiune colectivă împotriva Statului Român.

În România, Chevron a obținut, în urmă unei licitații din anul 2010, licență de explorare în trei perimetre de lângă Bârlad. Licența este valabilă până în anul 2015. La expirarea ei, firma americană va ști cu precizie dacă în acele perimetre există gaz de șist și dacă acesta este rentabil din punct de vedere economic.

Corporația americană Chevron „are până acum doar drept de explorare, nu și de extragere a gazului de șist din România”, a declarat, pentru Green Report, Daniel Jernigan, consultant de business în cadrul Chevron. „Dacă vom găsi gaz, vom anunța Guvernul României și apoi vom negocia cu Guvernul o licență pentru a produce gazul”, a explicat Daniel Jernigan.

Americanii de la Chevron au primit undă verde de la Guvern să înceapă să caute petrol şi gaze şi în Dobrogea. Zonele vizate sunt Costineşti, Vama Veche şi Adamclisi. Guvernul ţine la secret însă detaliile contractului.

 

 

 

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum au fost surprinși Cristi Chivu și Adelina pe insula milionarilor. Imagini care spun totul despre relația lor
Capital.ro
România, din nou pe primul loc în UE la inflație: decalajul față de restul Europei se adâncește
Playtech.ro
Facturile la gaze scad de la 1 iulie, dar nu pentru toți la fel. Exemple concrete, cât vei economisi
Adevarul
Ce urmează pentru PNL după mișcarea lui Nicușor Dan. Andrei Ţăranu: „Dar în capul domnului Bolojan ce scenariu este?”
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Răsturnare de situație în PNL! Adrian Veștea vânează șefia partidului și vrea locul lui Ilie Bolojan la Congresul extraordinar (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?