Steaua a învins Dinamo în al 125-lea derby al României

Steaua a învins Dinamo, scor 3-1, în episodul 125 al "eternului derby" al României. Marius Niculae a deschis scorul din penalty, Rusescu a egalat două minute mai târziu şi tot el a dus Steaua în  avantaj după pauză, pentru ca Mihai Costea să stabilească scorul final în prelungiri.

05 dec. 2011, 09:21

Steaua şi Dinamo au lăsat teama din precedentele derby-uri la o parte şi s-au avântat în atac încă din primele minute. Dănciulescu şi Niculae au ratat ţinta în startul meciului, însă stelistul Iliev le-a dat o „mână de ajutor” făcând henţ în careu. Niculae a aexecutat penalty-ul şi a deschis tabela.

Doar două minute a durat bucuria „câinilor”. Rusescu a prins un şut senzaţional de la 30 de metri şi l-a executat pe Băţgradean, care a rămas fără „”replică”.

Niculae şi Dănciulescu l-au încercat pe Tătăruşanu în debutul reprizei secunde, dar fără succes. Rusescu a şutat slab pe lângă poartă servit excelent de Tănase, dar „tot el a adus Steaua în avantaj realizînd „dubla” cu o piruetă.

Pe finalul meciului dinamoviştii au împins jocul la poarta lui Tătăruşanu, însă tot „roş-albaştrii” au punctat.

Mihai Costea a dat lovitura de graţie dinamoviştilor în minutul 2 al prelungirilor şi Steaua a urcat pe locul 4, cu 28 de puncte. Dinamo păstrează doar un punct avantaj în faţa CFR-ului.

Dinamo – Steaua 1-3 ( Niculae 20 pen / Rusescu 22, 59, M. Costea 90+2)

Cele mai imortante faze ale meciului:

Min 90+2: GOOOL Steaua. Mihai Costea scapă pe contraatac şi înscrie singur cu Bălgrădean

Min 87: Ocazie incredibilă pentru Dinamo! Marius Niculae şutează senzaţional de la distanţă, însă mingea loveste transversala

Min 84: Cătălin Munteanu îşi încearcă din nou şutul de la distanţă, Tătăruşanu se întinde şi resăinge cu vârful degetelor

Min 80: Nikolici insistă în careul advers şi găseşte până la urmă un culoar de şut dar trimite peste

Min 74: Mare ocazie pentru Dinamo! Niculae reia periculos cu capul din careu însă Tătăruşanu scoate spectaculos de sub transversală

Min 69: Nikolici intră cu mingea în careu, reuşeşte să treacă şi de Luchin, însă îşi face mingea prea lung şi o scapă în aut

Min 63: Bourceanu trage periculos pe jos din marginea careului, mingea trece puţin pe lângă poartă

Min 59: GOOOL Steaua. Rusescu înscrie cu un şut din întoarcere şi aduce Steaua în avantaj

Min 52: Marius Niculae şutează cu stângul de pe loc de la 23 de metri, însă chiar pe centrul porţii; Tătăruşanu este la post şi reţine

Min 48: Liviu Ganea primeste în adâncime şi cade în careu solicitând penalty. Cristi Balaj lasă jocul să continue

Min 46: A început repriza a doua.

Finalul primei reprize.

Min 45: Steaua rămâne în atac, mingea ajunge la Geraldo care reia la poartă spectaculos pe spate, însă Bălgrădean este la post

Min 40: Ocazie imensă pentru Steaua: Nikolici scapă singur cu Bălgrădean în careu însă şutează slab şi portarul dinamovist reuşeşte să intervină

Min 38: Latovlevici primeşte în adâncime, preia însă greşit în careu şi este deposedat

Min 36: Marius Niculae este lansat pe stânga, însă acesta pierde balonul

Min 35: Fază bună de atac al steliştilor , Nikolici trimite însă cu capul din careul mic mult peste poarta lui Bălgrădean

Min 32: Corner al dinamoviştilor de pe dreapta. Centrarea este reţinută de Tătăruşanu care apoi este faultat de Kone

Min 26: Cătălin Munteanu îşi încearcă şi el şutul de la distanţă însă balonul trece mult peste poartă

Min 22: GOOL Steaua. Şut superb al lui Rusescu de la 30 de metri, balonul „muşcă” pământul în faţa lui Bălgrădean care este surprins

Min 20: GOOL DINAMO! Marius Niculae trage în forţă, Tătăruşanu respinge în bară şi în cele din urmă mingea intră în poartă.

Min 19: Iliev comite un henţ în propriul careu, vede galben şi Dinamo beneficiază de penalty

Min 13: Bourceanu centrează din corner de pe stânga, mingea este deviată până la Rusescu, dar acesta nu reuşeşte să ţină mingea în teren.

Min 9: Ocazie imensă pentru Dinamo. Niculae reia din doar trei metri de lângă bara din dreapta în plasa laterală

Min 5: Tătăruşanu alunecă la o degajare şi acuză o accidentare. Primeşte îngrijiri, dar rămâne în teren

Min 1: A început meciul. Florentin Petre a dat lovitura de start

Echipele de start:

Dinamo: Bălgrădean – Luchin, Moţi, Grigore, Diabate – L.Rus, Kone, C. Munteanu, Alexe – Dănciulescu, Niculae. Liviu Ciobotariu.

Steaua:
Tătăruşanu – Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici – Prepeliţă, Bourceanu, Brandan, Tănase – Nikolici, Rusescu. Antrenor: Ilie Stan.

Brigada de arbitri la acest meci va fi condusă de Cristian Balaj. Asistenţi vor fi Aurel Oniţa şi Eduard Dumitrescu.