Steaua s-a calificat în sferturile Cupei României. Joi se joacă derby-ul Rapid – Petrolul

Steaua şi Viitorul Cosntanţa sunt formaţiile calificate miercuri în sferturile de finală ale Cupei României, eliminându-le pe ACS Poli Timişoara şi, respectiv, FC Braşov. În sferturi mai sunt Pandurii Târgu Jiu, Astra Giurgiu şi FC Vaslui, iar joi se joacă ultimele trei meciuri, între care derby-ul Rapid - Petrolul şi Dinamo - Chindia Târgovişte.

30 oct. 2013, 20:23

Steaua s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Cupei României, învingând cu 2-0 pe ACS Poli Timişoara. Golurile campioanei au fost înscrise de macedoneanul Daniel Georgievski (11) şi de italianul Federico Piovaccari (73).

Steaua a dominat autoritar meciului şi a ratat numeroase ocazii clare de gol, dar oaspeţii au avut o bară, prin portughezul Furtado (5). Poli a terminat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Florin Nohai (88), pentru lovirea fără minge a lui Lucian Filip.

Într-un alt meci, Viitorul Constanţa a învins cu 1-0 pe terenul lui FC Braşov, prin golul lui Cristian Gavra, din minutul 11.