Ştefan Mandachi se dezice de Călin Georgescu şi îşi cere scuze: „Îmi asum vina, nu am verificat. Nu rezonez sub nici o formă cu viziunea lui”

Antreprenorul sucevean Ștefan Mandachi a recunoscut, marți, într-un video publicat pe Facebook, că a greșit susținându-l pe Călin Georgescu în primul tur al alegerilor prezidențiale.
Filip Stan
26 nov. 2024, 17:57
Ştefan Mandachi se dezice de Călin Georgescu şi îşi cere scuze:

Mandachi și-a justificat decizia ca fiind una „din furie” și a subliniat că nu a verificat suficient declarațiile candidatului independent, dar explicaţia este una cel puţin ciudată, având în vedere că Georgescu a afirmat în timpul discuţiei că opra poetului Mihai Eminescu nu este studiată în şcolile româneşti, iar antreprenorul nu a avut nicio reacţie la această afirmaţie absurdă.

„Recunosc că am greșit, întrucât nu am verificat toate declarațiile candidatului pe care l-am votat. Personal, am votat dintr-un sentiment de furie, îndreptat împotriva întregii clase politice, fără nicio excepție, vot împotriva sistemului, vot anti-partid. De aceea am ales un candidat independent, pe care l-am cunoscut cu câteva zile înainte și care părea că se luptă cu acest sistem. Chiar și așa nu am nicio scuză și îmi asum vina, pentru că nu am făcut verificările necesare”, a declarat Mandachi.

Antreprenorul a precizat că, abia după alegeri, a descoperit declarații controversate ale lui Călin Georgescu, inclusiv poziții pro-ruse, anti-NATO și de susţinere a mişcării legionare, cu care nu rezonează.

„Nu rezonez sub nicio formă cu viziunea despre NATO, despre UE, despre legionari, despre mareșal (Antonescu), despre 5G, sub nicio formă. Ce ne-am face noi fără NATO?! Intrarea în UE și NATO au fost două momente esențiale în istoria noastră. Când auzi cuvântul Kremlin, te sperii. De aceea îmi asum toate consecințele și 100% o să fiu mult mai atent în viitor”, a conchis el.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu nu exclude o alianţă PSD-USR-PNL, pentru a contracara ascensiunea forţelor extremiste: „Este foarte posibil, vedem după votul de duminică”

Duminică noapte, Mandachi a stârnit controverse după ce a publicat pe Facebook mai multe texte și filmulețe de susținere pentru Călin Georgescu, inclusiv ironii la adresa candidatei Elena Lasconi.

„Hai mă, haterilor, n-o mai puneți pe Lasconi comandanta supremă a armatei?” a scris el într-o postare, pe fondul evoluției strânse din numărarea voturilor.

Ulterior, Mandachi a șters toate postările și a afirmat că regretă decizia de a susține un candidat fără o verificare prealabilă a pozițiilor sale.

Citeşte şi: Băsescu îl atacă pe Bolojan: ”Cum să-l cred pe acest șmecher? Crede că a venit la București și aici a găsit o căruță cu proști și el se urcă pe capra căruței și o conduce”

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă face furori cu ipostazele în care se pozează. Cum îi înnebunește pe bărbați
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Este obligatoriu pentru românii care locuiesc la ultimul etaj. Amenzile pot ajunge până la 10.000 de lei
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Peste Anghel Iordănescu, Mircea Lucescu și Emeric Ienei! Medicul Generației de Aur a numit cel mai bun selecționer al României!: ”L-aș pune în vârful piramidei”
MediaFlux
Biblia și ”Planul Divin”, secretele lui Donald Trump. Nouă ore de rugăciuni pentru strategia militară a SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi