Ştefan Radof, emoţionant: Mi-ar plăcea să se vorbească despre mine ca despre un învingător

În urmă cu câteva luni, actorul spunea că şi-ar mai dori să apuce să vadă Republica Moldova în Uniunea Europeană, dar totodată aştepta să se apropie de "marea decolare, când poate voi pleca spre o altă planetă să-mi continuu veşnicia".
Romania TV
28 mart. 2012, 07:24
Ştefan Radof, emoţionant: Mi-ar plăcea să se vorbească despre mine ca despre un învingător

La exact 16 ani de la înfăptuirea Marii Unirii, la 40 de kilometri de Bucureşti, în comuna Butimanu, vedea lumina zilei Ştefan Radof, iar data de 1 decembrie avea să fie pentru el mai mult decât o zi aniversară. „M-am născut odată cu ţara; am crescut odată cu ea, am trăit odată cu ea, am iubit, am urât şi-am suferit odată cu ea„, spunea actorul în urmă cu câteva luni, la împlinirea vârstei de 77 de ani.

Într-un articol publicat de Jurnalul Naţional, Ştefan Radof vorbea cu emoţie şi încredere despre viitorul său, dar şi al ţării, purtând totuşi în suflet nostalgia României Dodoloaţe. „Cândva, dacă dintr-o întâmplare se va vorbi şi despre mine, mi-ar plăcea să se vorbească ca despre un învingător. Mai am un vis: să apuc să văd Basarabia ( Republica Moldova ) intrând în Uniunea Europeană, acolo unde îi e locul, alături de patria mamă. Peste câteva luni, în luna februa­rie mai precis, împreună cu doamna mea, Doina Radof, vom împlini 50 de ani de când suntem împreună.

În rest, ca om de cultură, ierta­ţi-mi îndrăzneala, încerc, cu toată pu­terea pe care-o mai am, să fac ce ştiu să fac mai bine şi la nevoie chiar mai mult… Aştept, cu luminată credinţă, să mă apropii de marea decolare, când poate voi pleca spre o altă/aceeaşi planetă să-mi continui veşnicia„.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gripa care nu apare în statistici: de ce sunt mai multe cazuri decât cele raportate. „Vedem doar vârful iceberg-ului”
Capital.ro
Doliu în teatrul românesc. A murit unul dintre cei mai iubiți actori ai României: Un artist rar, talentat și discret
Playtech.ro
Obiceiurile clienţilor din supermarket care îi deranjează pe angajaţi. Nici nu realizezi că faci aceste greşeli
Adevarul
Măsura care îi poate ține pe elevi la școală. „În prima zi n-a venit și au început copiii: păi, nu ne dați azi?”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Atac devastator la adresa lui Gigi Becali: ”Ultima secătură! Așa-zisul om al lui Dumnezeu dă bani furați popilor”
MediaFlux
Franța se răzbună pe România pentru Mercosur. Mișcare extremă care ne lasă fără apărare în fața lui Putin
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend