Ștefania are doar 5 ani și vrea să crească mare. Micuța are inimioara „găurită” și trebuie operată de urgență, dar suma este uriașă pentru familia ei

Micuța Ștefania are 5 ani și vrea să se vindece. Inimioara ei este bolnavă, iar pentru a se vindeca are nevoie de ajutorul oamenilor cu suflet mare. Haideți să facem împreună o faptă bună!
Irina Dumitrescu
15 iun. 2024, 12:55
Ștefania are doar 5 ani și vrea să crească mare. Micuța are inimioara

Are doar 5 ani și un zâmbet năstrușnic. Ștefania râde, se joacă, desenează și, la prima vedere, pare un copil perfect sănătos. Însă aparențele înșală. Micuța din județul Suceava are inimioara „găurită” și trebuie operată de urgență. Cu toții o putem ajuta cu un donând 2 euro cu un simplu SMS la 8848.

Ștefania spune despre ea că are inima „obosită”. Este cu siguranță un cuvânt mult mai ușor de reținut decât diagnosticul pus de medici: insuficiență cardiacă de clasa I NYHA, canal arterial persistent stânga-dreapta, canalul arterial persistent fiind de 3mm.

Pentru această afecțiune medicii au recomandat monitorizare, în speranța că acea gaură mică din inimă se va închide de la sine. Totuși, la Iași, fetița a fost pusă pe o listă de așteptare pentru operație.

„Până acum am umblat la foarte multe spitale dar degeaba. Am așteptat până la vârsta de patru ani pentru că ni s-a spus că s-ar putea să se închidă și nu s-a închis. Din ce în ce crește, la ea se agravează. A început să i se înfunde și o valvă în partea plămânului”, mai spune mama Maiei, Ionela Lavinia Cherar.

Cu boala în proces de agravare, părinții au luat iar drumul Iașiului. La ultima investigație, vestea nu a fost deloc bună. „Ni s-a spus că în 3-6 luni ea trebuie rezolvată, trebuie operată. E o nevoie urgentă pentru operație! îmi spune: mami, mie nu-mi mai bate inimioara”.

În câteva zile, ea și alte patru fetițe au șansa să fie operate în misiunea umanitară cardiopediatrică de vară de la Spitalul Clinic Sanador. Chirurgul pediatru Petru Liuba va veni special din Suedia pentru a le opera. Acestuia i se va alătura echipa Centrului de excelenţă în chirurgia cardiovasculară condusă de prof. dr. Victor Costache, directorul Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară de la Spitalul Clinic SANADOR.

„Cei care vor să ne ajute… puteți trimite un SMS la 8848, cu 2 euro. Poate pentru voi nu înseamnă nimic dar pentru noi înseamnă să ne salvăm copilul, adică fetița noastră să fie bine”, este rugămintea mamei.

Puteți dona printr-un SMS de 2 EURO la numarul 8848, număr fără recurență, prin plată cu cardul sau prin transfer bancar. Românii din străinătate pot sprijini donând prin PayPal.

Conturi Fundația Mereu Aproape

CIF 18212553:

Cont in lei: RO86BTRL000AJUTEU8848RON

Cont in Euro: RO32BTRL000AJUTEU8848EUR

Cod SWIFT: BTRLRO22

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Mesajul lui Cristiano Bergodi pentru toți românii după scandalul de la finalul derby-ului CFR Cluj – U Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu n-a mai fost văzut așa. Susținătorii s-au rugat și au rostit „Tatăl Nostru” degeaba pentru el (VIDEO)
Playtech.ro
Detaliu cumplit despre afaceristul vasluian care a murit în accident de maşină! Ce păţise cu puţin timp înainte e dureros: 'Nu mai pot...
Adevarul
O adolescentă de 17 ani, bătută și violată de angajatul tatălui său, a murit mâncată de porci după individul a lăsat-o inconștientă în țarcul animalor
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care si-a pierdut viata in accidentul din...
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
SUA lasă NATO pe mâna europenilor. Vor fi responsabili de orice război
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj