Studenţi români, cooptaţi în echipele de management ale unor companii americane

Un grup de 11 studenţi români de la diverse facultăţi din ţară au avut ocazia să lucreze alături de echipele de management ale unor companii americane de renume, în cadrul unui proiect derulat de Camera de Comerţ Americană (AmCham) în România şi intitulat "Become a leader".
Romania TV
26 nov. 2013, 11:17
Studenţi români, cooptaţi în echipele de management ale unor companii americane

Tinerii au efectuat două săptămâni de practică alături de reprezentanţii conducerilor multinaţionalelor, prilej cu care au fost îndrumaţi profesional şi au participat la activităţi şi seminarii organizate de AmCham România în timpul stagiului, potrivit Agerpres. Participanţii au beneficiat cu această ocazie şi de o bursă în valoare de 500 de euro.

Proiectul a reprezentat o oportunitate atât pentru tinerii implicaţi, cât şi pentru companiile care au acceptat să-şi deschisă porţile pentru aceştia. Interacţiunea cu liderii în formare cred că a fost o idee bună, la nivel de pilot. Frumuseţea acestui tip de acţiune este că înseamnă învăţare, suport pentru dezvoltarea businessului. Ca firmă suntem implicaţi cu mediul academic, dar acest tip de interacţiuni a fost o experienţă din care am avut de învăţat„, a spus Bogdan Ion, membru în consiliul director al AmCham România.

Studenţii incluşi în proiect au fost selectaţi din 228 de înscrişi, în luna februarie a acestui an, proiectul fiind implementat din luna aprilie. „Acest proiect m-a schimbat foarte mult, mi-a deschis ochii. Ne-a învăţat să ne adaptăm mediului real de business. Am putut să interacţionăm în mod direct cu echipele de management‘, a declarat Iulia Curtman, studentă la ASE, participantă în carul proiectului.

Camera de Comerţ Americană în România este o importantă asociaţie profesională de afaceri cu o contribuţie semnificativă în procesul de consultare în privinţa legilor şi reglementărilor cu efecte asupra mediului de afaceri din România.

Become a Leader s-a adresat studenţilor în anii terminali, oferindu-le o imagine a parcursului profesional ca viitori lideri. Participanţii la proiect au avut posibilitatea ca timp de două săptămâni să observe şi să înveţe de la directori generali şi manageri cu experienţă din cadrul multinaţionale renumite din România elemente ale proceselor de management, modalităţi concrete de lucru şi mecanisme de luare a deciziilor.

CITEŞTE ŞI: Mariana Câmpeanu către tinerii PNL: Nu mai alergaţi după diplome, nu vă folosesc la nimic

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ea este românca celebră care a fost surprinsă alături de Messi. E cea mai bogată femeie din România
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
Evaluare Națională 2026, clasa a II-a: prima probă are loc pe 12 mai. Cum sunt structurate testele, cât durează și cum vor fi folosite rezultatele
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi