STUDIU: Care este ţara cu cei mai numeroşi „dependenţi de televizor” din Europa

Bulgaria este ţara cu cei mai numeroşi "dependenţi de televizor" din Europa, întrucât 43% dintre cetăţenii acestei ţări petrec în medie peste trei ore pe zi în faţa micilor ecrane, potrivit Mediafax.
Romania TV
03 dec. 2013, 17:28
STUDIU: Care este ţara cu cei mai numeroşi

Studiul a fost realizat de European Social Survey în 30 de ţări europene, informează dailymail.co.uk.

Pe locul al doilea în acest clasament s-a situat Marea Britanie – 32% dintre britanici privesc la televizor peste trei ore pe zi.

Irlanda ocupă locul al treilea, cu un procent de 28%.

 La polul opus s-a aflat Germania, cu un procent de doar 13%. Media europeană a fost de 21%.

Autorii studiului nu au analizat însă şi obiceiurile europenilor în weekend, perioada săptămânii în care oamenii privesc şi mai mult la televizor.

În ciuda faptului că britanicii ocupă un loc fruntaş în acest clasament, ei privesc la televizor foarte puţine ştiri şi anchete sociale – 13% spun că nu urmăresc deloc astfel de programe.

Doar Israelul şi Slovenia, cu 16%, respectiv 15%, sunt ţările ai căror cetăţeni evită ştirile şi anchetele sociale la televizor mai mult decât o fac britanicii. Procentul a fost 4% în Germania, Danemarca şi Finlanda.

Media pe plan european, la acest criteriu, a fost de 8%.

Oamenii de ştiinţă spun că privitul excesiv la televizor poate avea efecte dăunătoare asupra sănătăţii, precum stimularea fumatului şi declanşarea obezităţii.

Fiecare oră petrecută în faţa televizorului scurtează durata de viaţă cu 22 de minute. Persoanele care privesc la televizor timp de şase ore pe zi au o speranţă de viaţă cu cinci ani mai mică, potrivit unui studiu recent.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Unde a fost surprins Laurențiu Reghecampf la revenirea în România. Antrenorul a fost însoțit de Corina Caciuc
Capital.ro
Bani pentru pensionari după Paște. Florin Manole, anunț despre ajutorul de 1.000 lei: Două tranșe egale
Playtech.ro
Ce nu au voie să facă femeile în Grecia: Amenzile sunt de mii de euro, multe românce nici nu ştiu de restricţii
Adevarul
Masacru în SUA: opt copii uciși într-un atac armat în Louisiana. Atacatorul, împușcat mortal de poliție
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Un actor de doar 28 de ani a dezvăluit că se află în „ultimele clipe din viață”. Mesajul sfâșietor i-a întristat pe fani
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj