STUDIU Paracetamolul ne face mai curajoşi. Cum ne influenţează acest medicament starea emoţională

Medicamentul administrat de fiecare dintre noi împotriva febrei şi durerilor are, se pare, încă un efect pozitiv necunoscut până acum, descoperit recent de oamenii de ştiinţă: ne dă aripi.
Oana Anghel
30 iun. 2021, 17:03
STUDIU Paracetamolul ne face mai curajoşi. Cum ne influenţează acest medicament starea emoţională

Paracetamolul ne face mai curajoşi. Potrivit unui studiu de dată recentă, paracetamolul poate trezi în cel care şi-l administrează dorința de a participa la activități periculoase. Oamenii de ştiinţă sunt de părere acest medicament ne poate influența în mod semnificativ stările emoționale, informează Daily Mail

Paracetamolul ne face mai curajoşi. Descoperire de ultimă oră a oamenilor de ştiinţă

Studiul a fost realizat pe un eșantion de 189 de persoane. Înainte de începerea studiului, participanţilor li s-a cerut să evalueze gradul de risc în cazul mai multor activități considerate periculoase precum scufundările sau săritul cu parașuta. Aceştia au fost împărțiți în două grupe. Cei din prima grupă au primit până la două tablete de paracetamol și au precizat că activitățile considerate periculoase nu mai reprezintă o amenințare pentru ei și sănătatea lor. Celor din cea de-a doua grupă le-a fost administrat placebo, iar aceştia au refuzat categoric să ia parte la activități precum săritul de la mari înălțimi sau zborul cu parapanta, considerându-le înspăimântătoare.

Citeste si Pfizer întrerupe distribuţia la nivel mondial a medicamentului te ajută să te laşi de fumat. Conţine agenţi cancerigeni

Dacă paracetamolul a fost perceput ca un tratament care scade febra și alungă durerile, iată că acum putem spune că influențează emoțiile și percepțiile asupra riscului!” a precizat medicul Baldwin Way, autor al studiului și profesor de medicină în cadrul Universității din Ohio.

Citeste si Cazuri de cheaguri de sânge la persoanele vaccinate anti COVID. Avertismentul Agenţiei Europene a Medicamentului

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Alexandru Mitriță, ca un pitbull în China. Fostul jucător de la Universitatea Craiova a luat roșu după ce a tras un adversar de păr, iar apoi a sărit la arbitru
Capital.ro
Probleme la plata diferențelor salariale. Ministerul impune plafon. Sindicatele acuză ilegalitate
Playtech.ro
Burse școlare 2026. Care sunt criteriile de acordare pentru fiecare tip de bursă
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Prunea acuză direct un conducător din SuperLiga: ”Trebuia închis la pușcărie de 30 de ori!” / ”Arbitrii stau gratis în pensiuni acolo, fac șprițuri”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Florii! Cui îi spunem la mulți ani duminică
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj