STUDIU privind calitatea mierii. Există sau nu miere falsificată în pieţe

În decursul ultimelor luni ROMAPIS-Federația Asociațiilor Apicole din România a întreprins o acțiune de monitorizare a calității mierii vândută în târgurile apicole de primăvară din România denumită "Miere curată".
Alina Costache
15 iun. 2016, 15:57
STUDIU privind calitatea mierii. Există sau nu miere falsificată în pieţe

Contextul acestei acțiuni a fost vehicularea în presă, la începutul acestui an, a unor informații legate de prezența pe piață a mierii falsificate, scrie doctorulzilei.ro.

Intenția noastră a fost obținerea unei radiografii a pieței mierii vândută direct de către apicultori, sub aspectul calității acesteia. Cercetarea noastră s-a derulat în parteneriat cu organizatorii a patru târguri apicole care au avut loc la Slobozia, Câmpina, Galați și Râmnicu Vâlcea. Au fost prelevate în mod aleatoriu 19 mostre de miere care au fost analizate în laboratorul Institutului de Igienă și Sănătate Publică Veterinară (acreditat RENAR) din București. Din totalul de mostre analizate s-au constatat probleme minore de calitate la două dintre acestea dar care nu presupun existența unor încercări de falsificare ci mai degrabă erori de evaluare a sortimentului și respectiv greșeli neintenționate de procesare primară a mierii„, a explicat Mircea Ciocan, Președinte Federația Asociațiilor Apicole din Romania ROMAPIS.

Potrivit ROMAPIS, apicultorii care își valorifică propria producție în târgurile apicole au oferit miere asupra căreia nu se ridică suspiciuni legate de falsificare.

Precizăm că noi nu avem competența și pârghiile legale de a extinde aceste acțiuni la nivelul întregului lanț de procesare și vânzare a mierii din România pentru care considerăm că este de datoria autorităților să cerceteze și să ia măsurile care se impun în situația în care s-ar confirma existența pe piață a mierii contrafăcute„, a adăugat Mircea Ciocan.

Citeşte şi Stare de alertă în apicultura românească. Producţia, afectată de ploi şi teperaturi scăzute VIDEO

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Dan Negru a explodat de furie la Cupa Mondială: „A furat ideea lui Ceaușescu! Sper să fie un eșec”
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 12 iunie. Cât costă benzina și motorina în marile orașe din România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Primăriile ar putea plăti reparațiile adăposturilor din blocuri. Ce înseamnă noua lege pentru proprietari
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur, ”cel mai mic salariu” de la FRF: ”Am venit cu bani de acasă! Noroc că am vândut case, terenuri”
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți