STUDIU Substanţa activă din Viagra previne boala Alzheimer. Riscul de a dezvolta această maladie degenerativă, redus cu până la 69%

Sildenafilul, substanţa folosită pentru tratarea disfuncţiei erectile şi a hipertensiunii pulmonare, care stă la baza medicamentelor Viagra şi Revatio, are efecte pozitive în prevenirea şi tratarea bolii Alzheimer, arată un studiu de dată recentă.
Oana Anghel
07 dec. 2021, 11:29
STUDIU Substanţa activă din Viagra previne boala Alzheimer. Riscul de a dezvolta această maladie degenerativă, redus cu până la 69%

Substanţa activă din Viagra previne Alzheimer, este concluzia unui studiu în care au fost analizate datele obţinute de la peste 7 milioane de pacienţi. Mai exact, substanţa Sildenafil este asociată cu o reducere cu 69% a incidenţei Alzheimerului.

În pofida rezultatelor evidente, este nevoie de mai multe studii clinice pentru a susţine concluziile acestei analize şi pentru a testa eficacitatea medicamentului la persoanele care suferă de Alzheimer.

Substanţa activă din Viagra previne Alzheimer

Potrivit testelor efectuate pe celule, medicamentul Viagra vizează unele dintre proteinele care se acumulează în acest tip de boală. Cercetătorii au remarcat că pacienţii cărora li se administra Sidenafil au prezentat un risc cu 55% mai redus de a dezvolta boala Alzheimer în decurs de şase ani faţă de cei care au fost trataţi cu Losartan – un medicament recomandat în Alzheimer – şi cu 65% mai mic decât cei trataţi cu Metformină.

Citeste si Descoperire epocală a oamenilor de ştiinţă! Creatură readusă la viaţă după 24.000 de ani. Animalul este capabil să se reproducă şi să se hrănească

Sildenafilul, despre care s-a demonstrat că îmbunătățește în mod semnificativ procesul cognitiv și memoria în modelele preclinice, s-a dovedit ca fiind cel mai bun candidat pentru un medicament”, a anunţat dr. Feixiong Cheng, conducătorul studiului.

Relaţia de cauzalitate între Sildenafil şi Alzheimer ar puea fi demonstrată doar prin studii clinice ample

Totuşi, Cheng a atras atenţia că studiul nu demonstrează o relație cauzală între Sildenafil și boala Alzhemer. La rândul său, dr Susan Kohlhaas, director de cercetare la Alzheimers Research UK, a reiterat ideea lipsei unei relaţii de cauzalitate între administrarea Sildenafilului şi prevenirea Alzheimerului.

Această cercetare nu dovedește că Sildenafilul este responsabil pentru reducerea riscului de demență sau că încetinește sau oprește boala. Singura modalitate de a testa acest lucru ar fi într-un studiu clinic la scară largă care să măsoare efectul Sildenafilului în raport cu standardul obișnuit de îngrijire”, a transmis dr Kohlhaas.

Citeste si Cutia neagră a Pământului, care va monitoriza acţiunile care distrug planeta, va fi construită la începutul anului 2022

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Dinamo are pe masă ofertă de 4 milioane de euro din Ucraina pentru Cătălin Cîrjan. Exclusiv
Capital.ro
Fidelis 2026. Românii pot câștiga bani mai mulți decât la bancă. Statul nu le ia impozit
Playtech.ro
Luminile mașinii în 2026: când primești amendă pentru faruri greșite sau reglate prost
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit la adresa stelistului Bölöni: ”Ai zis că ești maghiar, nu român! Cine te-a format, băi, băiatule, unde ai crescut?!”
MediaFlux
Veste bună pentru pensionari! Casa de Pensii anunță cine sunt seniorii care primesc bani în plus în luna ianuarie
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend