Studiu: Neumifil, un spray nazal antiviral, ar putea împiedica noul coronavirus să pătrundă în organism

Un spray nazal antiviral ar putea opri coronavirusul să pătrundă în organism şi să ajungă în plămâni, arată un studiu de laborator efectuat de oamenii de știință britanici, potrivit Daily Mail.
Romania TV
30 apr. 2020, 05:40
Studiu: Neumifil, un spray nazal antiviral, ar putea împiedica noul coronavirus să pătrundă în organism

Neumifil este un spray nazal administrat în tratamentul gripei şi al problemelor respiratorii, dar ar putea fi eficient și împotriva coronavirusului, sunt de părere cercetătorii.

Un studiu realizat de Universitatea St. Andrews, în Scoția, arată că Neumifilul împiedică noul coronavirus să se atașeze de celulele sistemului respirator. Medicamentul blochează interacțiunea virusului cu receptorii ACE-2, prin care SARS-CoV-2 pătrunde în organism.

Citeşte şi Un medicament administrat în tratamentul ulcerului gastrointestinal ar putea fi eficient în infecţia cu noul coronavirus

Unii cercetători susţin că nicotina ar putea reduce numărul receptorilor ACE-2, blocând astfel accesul virusului în organism, acesta fiind și motivul pentru care mult mai puțini fumători au dezvoltat complicaţii ale bolii. 

Antiviralele clasice atacă o parte a virusului, în timp ce medicamentul Neumifil împiedică virusul să intre în celule. Spray-ul nazal ar trebui administrat săptămânal sau o dată la două zile”, a explicat Gary Taylor, profesor de biologie la Universitatea St. Andrews.

În urma rezultatelor promițătoare, oamenii de ştiinţă vor acum să treacă la testarea pe animale și ulterior pe oameni, astfel că acest medicament ar putea fi disponibil abia în prima parte a anului următor.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
În așteptarea „bijuteriei” de 36.000.000 de euro, vechea polivalentă din România stă să cadă: „Un risc real pentru persoanele care îi pășesc pragul”
Capital.ro
Orașele din România care interzic centralele de apartament. Șef Garda de Mediu: Decizia este la nivelul primăriilor
Playtech.ro
Câte ore de muncă sunt prea multe pentru o zi bună. Pragul peste care scade fericirea angajaților
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
Momentul Adevărului: PSD organizează, luni, consultarea internă extinsă. Grindeanu: Am făcut apel să dăm un vot rațional, nu emoțional
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj