SUA, Mexicul şi Canada sunt de acord să renegocieze „rapid” NAFTA

Cele trei țări semnatare ale Acordului Nord-American de Comerț Liber (NAFTA), Statele Unite, Canada și Mexicul, prevăd să renegocieze "rapid" acest acord comercial, a informat Casa Albă miercuri seară, scrie AFP.
Romania TV
27 apr. 2017, 05:30
SUA, Mexicul şi Canada sunt de acord să renegocieze

Președintele Donald Trump „a acceptat să nu rupă tratatul NAFTA acum și cei trei lideri au convenit să acționeze rapid (…) pentru a permite renegocierea acestui tratat”, a declarat administrația de la Washington într-un comunicat.

NAFTA, încheiat în 1994, a fost pus sub semnul întrebării de noul președinte al Statelor Unite care a afirmat în timpul campaniei sale că este cel mai prost tratat comercial semnat de o țară și un „dezastru total”.

Donald Trump a spus că acordul a servit numai pentru ca locurile de muncă și investițiile americane să fugă în Mexic, singurul beneficiar al tratatului, în opinia sa.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Alexandru Țiriac, mesaj emoționant despre cea mai mare binecuvântare: „Viața mi-a adus bucurii pe care nu aș avea cum să le răsplătesc”
Capital.ro
Pleci în vacanță cu copilul? Greșeala care îi oprește pe mulți părinți la frontieră. Când este obligatoriu pașaportul
Playtech.ro
Unde este mai sigur să-ți ții economiile? Românii au două favorite clare, aşa încearcă să nu piardă bani din cauza inflației
Adevarul
Incident la Palatul Cotroceni. O femeie militar a leșinat în timpul vizitei președintelui Indiei
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
A aflat despre plecarea lui Borza și a izbucnit: ”Rapid minte că aduce și vinde de foame de bani! Ce rușine de administrație”
MediaFlux
Statul acordă câte 1.000 de lei lunar, sprijin pentru tineri. Guvernul a aprobat o primă de angajare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România