SUA se retrag din Consiliul ONU pentru Drepturile Omului

Ambasadorul SUA la ONU, Nikki Haley, a anunţat că SUA se retrag din Consiliul ONU pentru Drepturile Omului (UNHRC), acuzând consiliul de o atitudine negativă faţă de Israel şi că nu îi trage la răspundere pe cei care nu respectă drepturile omului, anunţă CNN.
Romania TV
20 iun. 2018, 05:37
SUA se retrag din Consiliul ONU pentru Drepturile Omului

Decizia vine la o zi după ce Biroul Înaltului Comisar ONU a criticat politica SUA de a separa copiii de părinţii lor migranţi la graniţa cu Mexicul.

Vorbind de la Departamentul de Stat, alături de Secretarul de Stat, Mike Pompeo, Haley a susţinut decizia, menţionând că cererile de reformă ale americanilor nu au fost ascultate.

„Cei care încalcă drepturile omului continuă să fie membri şi să fie aleşi în consiliu. Cele mai inumane regimuri din lume continuă să scape fără sancţiuni, iar consiliul continuă să găsească ţapi ispăşitori în ţări cu un palmares pozitiv în domeniul drepturilor omului pentru a distrage atenţia de la cei care încalcă drepturile şi fac parte din consiliu”, a declarat Haley.

Vicepreşedintele Mike Pence a afirmat pe Twitter: „Astăzi SUA au luat atitudine faţă de cei care nu respectă drepturile omului prin retragerea din UNHRC. Prin protejarea celor care nu respectă drepturile omului şi implicarea în campanii de denigrare împotriva ţărilor democratice, UNHRC se face de râs, îşi face membrii de râs şi misiunea sa. Timp de mai mulţi ani, UNHRC a fost implicat în mai multe abuzuri anti-americane şi anti-Israel iar zilele participării SUA s-au încheiat”.

„Secretarul General ar fi preferat ca SUA să rămână în Consiliu. Arhitectura Consiliului joacă un rol foarte important în promovarea şi protejarea drepturilor omului la nivel global”, a declarat Stephane Dujarric, purtătorul de cuvânt al Secretarului General al ONU, Antonio Guterres.

DailyBusiness
BNR menţine dobânda de politică monetară la 6,50% pe an
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
La nunta lui Florentin Petre, Florin Prunea a avut parte de cel mai neașteptat moment. Ce s-a întâmplat i-a uimit pe mulți
Capital.ro
Decizie privind norma de hrană. Bolojan anunță și creșterea unei vârste de pensionare: O necesitate pe care nu o putem evita
Playtech.ro
Ce este norma de hrană pentru bugetari, cine o primește și în ce țări europene mai există această componentă la salariu
Adevarul
Iubire mare între două handbaliste de la CSM București. Una dintre ele acceptase inelul de logodnă de la un bărbat
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Dan Alexa a refuzat ”o nebunie de contract” și a ajuns să trăiască un coșmar: ”3 luni nu am ieșit din casă! Nu mai ești slab sau bun, ești hoț, lipsit de caracter”
MediaFlux
Schema de ajutor la gaze pentru clienții casnici. Ministerul Energiei propune cum va fi reglementat prețul la gaze de la 1 aprilie 2026
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat