Suciu (BNR): Rezultatul alegerilor din SUA a generat volatilitate pe pieţele financiare în cursul dimineţii. Momentul pare depăşit

Rezultatul surprinzător al alegerilor din Statele Unite ale Americii a generat volatilitate pe piețele financiare ale lumii miercuri dimineață, inclusiv în România, însă aceasta s-a temperat în cursul după-amiezii, a declarat purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale a României (BNR), Dan Suciu.
Iulian Tudor
09 nov. 2016, 16:53
Suciu (BNR): Rezultatul alegerilor din SUA a generat volatilitate pe pieţele financiare în cursul dimineţii. Momentul pare depăşit

„Am avut o anumită volatilitate pe piețele valutare și bursiere în cursul dimineții, în urma rezultatului surpriză din alegerile americane, spre după-amiază, însă, aceste volatilități s-au mai redus. BNR a avertizat chiar de săptămâna trecută, în comunicatul de politică monetară, că urmărește cu atenție toate elementele de incertitudine care pot apărea pe plan extern și că este hotărâtă să utilizeze toate instrumentele de care dispune, dacă va fi necesar, în aceste condiții de incertitudini sporite”, a explicat Suciu, potrivit Agerpres.

Potrivit acestuia, rezultatul alegerilor din SUA continuă să reprezintă o incertitudine în privința evoluțiilor viitoare, având în vedere că, deocamdată, nu se cunosc prea multe elemente. „A fost o surpriză, oricum, pentru piețe și piețele nu sunt amatoare de surprize”, a subliniat reprezentantul BNR.

Referitor la posibilitatea ca pe piața valutară din România să se înregistreze, în zilele următoare, fluctuații ale cursului de schimb mai ample decât de obicei, purtătorul de cuvânt al BNR a declarat că nu există elemente care să indice această posibilitate.

„Momentul de surpriză a fost dimineață, când pe toate perechile valutare din regiune s-a simțit o volatilitate mai ridicată. Acum acest moment pare depășit. Dacă vă amintiți, și în cazul Brexit am avut acceași evoluție, ba chiar atunci a durat ceva mai mult’, a mai adăugat Dan Suciu.

Bursele europene au deschis ședința de miercuri în scădere, după ce candidatul republican Donald Trump a câștigat alegerile prezidențiale din SUA, provocând turbulențe pe piețele globale.

La mijlocul zilei, bursele europene și-au mai redus pierderile, bursa din Londra înregistrând o scădere de 0,4 %, cea din Frankfurt de 1,1 %, bursa din Paris de 1,3 % și cea din Madrid de 2,5 %.

În contradicție cu tendința globală, piețele financiare rusești au crescut miercuri după anunțul privind câștigarea alegerilor prezidențiale din SUA de către Donald Trump, partizan al îmbunătățirii relațiilor cu Rusia.

Conform agenției EFE, bursa de la Wall Street a deschis miercuri mixt, indicele principal Dow Jones, având o creștere de 0,20%, la câteva minute de la începerea tranzacțiilor, în timp ce indicele S&P 500 a scăzut ușor, cu 0,03 %, iar indicele Nasdaq s-a depreciat cu 0,19%.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Sorin Căliniuc, bătaie ca în filmele cu Van Damme la PFC 1. De ce a picat lupta cu colosul de 140 kg: „Îl aștept pe MM Stoica”
Capital.ro
Horoscop 22-28 iunie 2026. Zodia care simte sentimente de izolare sau singurătate. Devine din ce în ce mai dificil
Playtech.ro
Ce temperatură trebuie setată la aerul condiționat pentru a evita șocul termic. Greșeala pe care mulți români o fac în timpul caniculei
Adevarul
Un veteran rus rămas fără piciorare în războiul din Ucraina a ataca cu un cuțit polițiștii care făceau razii pe străzi
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Vechimea în muncă se verifică online. Ce trebuie să faci, pas cu pas
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?