Suedezii vor rămâne fără lumină la iarnă, companiile de electricitate s-au pus de acord. Întreruperile vor avea loc mai ales dimineaţa

Furnizorii de electricitate din Suedia au căzut de acord cu privire la întreruperea curentului în această iarnă, a declarat Niklas Damsgård, strateg șef al operatorului suedez de rețea electrică Svenska kraftnät.
Daniel Spătaru
30 iul. 2022, 19:58
Suedezii vor rămâne fără lumină la iarnă, companiile de electricitate s-au pus de acord. Întreruperile vor avea loc mai ales dimineaţa

Potrivit lui Niklas Damsgård, totul va depinde de efectul pe care criza din Ucraina îl va avea asupra pieţei de energie. El a subliniat că oprirea poate avea loc fie automat, fie manual. Damsgård nu a precizat durata perioadelor, dar consideră că întreruperile automate de curent pot apărea în orele dimineții, când sarcina rețelei de distribuţie de electricitate este cea mai mare.

Publicația Dagens Nyheter a subliniat că unii consumatori ar putea fi forțați să stea fără electricitate pentru a evita un accident.

În plus față de acest anunţ, se preconizează că o creștere a prețurilor la energie electrică, care va afecta în mod deosebit părțile de sud ale Suediei, în această iarnă. Experții spun că prețurile ar putea fi de două ori mai mari decât anul trecut în anumite zone.

Citeşte şi Zelenski promite să ajute Europa cu energie electrică. „Exporturile noastre îi ajută pe parteneri să reziste presiunii Rusiei”

Anterior, Marea Britanie a prezis perioade tensionate în legătură cu alimentarea cu electricitate iarna viitoare, din cauza scăderii aprovizionării cu energie rusească. The Telegraph a scris că Marea Britanie se va baza pe mai multă energie importată pentru a-și menține în funcţiune iluminatul pe timpul iernii.

Citeşte şi Italia se va confrunta cu o criză de Coca Cola, Pepsi şi alte băuturi carbogazoase. Costurile mari la energie au dus la scăderea producţiei de dioxid de carbon

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Gestul inimos pe care Ion Țiriac vrea să-l facă pentru Nadia Comăneci, dar este refuzat de stat: ”Zic că facem fraudă fiscală”
Capital.ro
Pensii străine în Italia: regim de 7% și locuințele de 1 euro. Ce trebuie să știe pensionarii din Diaspora
Playtech.ro
Grecia înăsprește regulile pentru turiști pe plaje. Turiștii vor fi supravegheați cu drone și riscă amenzi între 2.000 și 60.000 de euro
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Un virus tropical care provoacă epidemii, tot mai aproape de Europa. Simptomele infecției cu chikungunya
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți